حساسیت چشم به لنز

حساسیت لنز به چشم

حساسیت های چشمی دلایل متعددی می تواند داشته باشد اما در این مقاله می خواهم در مورد حساسیت چشم به لنز صحبت کنم.

عفونت چشم یا حسایت به لنز چشم می تواند با آبریزش، سوزش، التهاب و … همراه باشد که علت آن یا خود لنزهای چشمی است یا محلول لنز.

البته علت اکثر حساسیت های چشمی، یا محیطی است یا فصلی. اما در موارد نادری می تواند بر اثر حساسیت به لنز  و مایع لنز باشد که در این مقاله بیشتر به آن پرداخته ام.

نقش مراقبت و محافظت صحیح از چشم و لنز چشم

لنزهای چشمی در انواع مختلف به این دلیل تهیه شده است که افراد با استفاده از آن ها احساس بهتری داشته باشند. یعنی اگر شما لنز چشم را به عنوان یک ابزار زیبایی استفاده می کنید هم علاوه بر اینکه تاثیری بر زیبایی شما دارد،شما با آن بتوانید احساس رضایت و راحتی داشته باشید.

لنز های طبی رنگی و طبی بی رنگ هم به این دلیل تولید می شوند که هم درمانگر چشم های افراد باشند و هم اعتماد به نفس آن ها را بالا ببرند و از همه مهم تر دید بهتری داشته باشند.

هر کس برای انتخاب لنز چشم، دلیل مختص خود را دارد. برخی برای اینکه از معایب و مشکلات عینک خلاص شوند به سراغ لنزهای طبی می روند، برخی به دلیل راحتی لنز و برخی به دلیل شغل و حرفه ی خود باید عینک را کنار بگذارند و به سراغ خرید لنزهای طبی بروند.

حساسیت چشم
حتما همراه لنز چشم استفاده از مایع لنز مناسب را فراموش نکنید.

آیا لنز چشم باعث ایجاد حساسیت می شود؟

در این قسمت از مقاله می خواهم در خصوص مسائلی مربوط به استفاده از لنز چشمی صحبت کنم اما اول از همه باید بگویم دلیل تاکید و اهمیت مراقبت از لنز چشم و نوع لنز چشمی چیست؟

در درجه ی اول باید بدانید استفاده از لنزهای چشمی نامرغوب که دارای مجوز بهداشت نیستند و در فروشگاه های زیبایی به فروش می رسند می تواند برای چشم بسیار مضر باشد و به شدت به چشم آسیب برسانند.

این نوع لنز ها ریسک ابتلا به عفونت چشم را بالا می برند و در صورت عدم درمان و تکرار در استفاده می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد و حتی ممکن است منجر به نابینایی شود.

مساله ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است، وقتی دچار سوزش و خارش چشم می شوید باید علت آن را در یابید، ممکن است به دلیل استفاه از ابزار آرایشی کثیف باشد، ممکن است به دلیل برخورد دست آلوده باشد و یا حساسیت فصلی و محیطی باشد. در بعضی موارد هم می تواند به دلیل حساسیت چشم به لنز و مایع لنز باشد که این مورد میتواند حتی در صورت رعایت تمامی نکات بهداشتی استفاده از لنز چشم هم رخ دهد.

اگر تمام موارد بهداشتی و مراقبت های لازم از لنز چشم را انجام می دهید اما بازهم دچار حساسیت چشمی توسط لنز می شوید حتمن باید موارد پیشگیری از حساسیت چشم با لنز را انجام دهید که در ادامه ی مقاله در خصوص آن صحبت کرده ام.

پیشگیری و درمان حساسیت چشم به لنز

زمانی که شما از لنز چشمی استفاده می کنید علائم حساسیت چشمی بیشتر خودش را نشان می دهد مثل سوزش، قرمزی، خارش، آبریزش.

اگر مطمئن هستید که این علائم ناشی از حساسیت است می توانید از قطره های چشمی بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید ولی اگر موفق به خرید قطره چشم بدون نسخه نشدید، به پزشک مراجعه کنید تا قطره ی مناسب چشم تان را تجویز نماید.

روش های پیشگیری از حساسیت چشم به لنز

  • مطالعه ی بروشور استفاده آگاهانه از لنز چشم و پیروی از دستورالعمل های آن
  • اطمینان از اینکه می توانید در زمان لنز گذاشتن از قطره استفاده کنید یا خیر؟
  • حتما از محلول های لنز معتبر که مورد تایید فروشگاه های لنز چشمی و یا چشم پزشکان و اپتومتیست ها هستند استفاده کنید
  • تعویض برند لنز یا مدت زمان استفاده از آن (لنز روزانه، فصلی، سالانه) در صورت حساسیت و اذیت شدن هنگام لنز گذاشتن

توجه داشته باشید علاوه بر علائم شایع حساسیت چشمی، دو عامل مهم می تواند شما را از حساسیت چشم به لنز آگاه کند. اولی احساس درد در چشم و دومی حساسیت بیش از حد به نور.

عفونت چشم چگونه درمان می شود؟

برای اینکه عفونت چشمی را درمان کنیم ابتدا باید علت آن را متوجه شویم. بسیاری از عفونت های چشمی خود به خود التیام پیدا می کند و درمان می شود ولی علت عفونت چشم تنها با ویزیت پزشک امکان پذیر است.

در هر زمان به هر علتی که دچار عفونت یا حساسیت چشمی شدید، از گذاشتن لنز چشمی خودداری کنید. مهم نیست گذاشتن لنز علت عفونت چشم هست یا خیر مهم این است وقتی چشم شما تحریک شده، گذاشتن لنز ، میزان آسیب پذیری را افزایش می دهد.

بهتر است در زمان عفونت چشمی به جای لنز طبی از عینک طبی استفاده نمایید.

اگر علائم عفونت چشم و حساسیت چشمی در طی ۲۴ ساعت از بین نرفت مراجعه به پزشک الزامی است و ممکن از بعد از یک روز، عفونت چشمی با درد همراه باشد.

مهم ترین علائم حساسیت چشم به لنز

زمانی که فردی به حساسیت چشمی مبتلا می شود دچار یکسری علائم می شود که اگر ادامه یافت و درمان نشد حتما باید به پزشک مراجعه کند. برخی از مهمترین علائم شایع حساسیت چشم به لنز عبارتند از:

-قرمزی چشم

لنزهای چشمی به راحتی می توانند محرک هایی مثل مواد آرایشی، خاک و گرد و غبار، گرده های محیطی مثل گرده گل، دوده را به سطح چشم برسانند.که چسبیدن این مواد باعث خارش، سوزش و قرمزی چشم می شود و حتی می تواند باعث ایجاد ورم ملتحمه چشم شود.

قرمزی چشم بیشتر نشانه ی تحریک چشم می یاشد و ممکن است این علامت را زیاد تجربه کرده باشید و اگر لنز به چشم شما نسازد اولین علامت، قرمزی چشم است.

ممکن است قرمزی چشم بر اثر حساسیت چشم به لنز به دلیل عدم رعایت بهداشت و شستشو صحیح آن باشد و یا از محلول لنز نامرغوبی استفاده کرده باشید که مورد تایید پزشکان و اپتومتریست ها نبوده باشد، که معولا در بیشتر موارد با رعایت این موضوع، قرمزی چشم برطرف می شود.

-احساس سوزش و خارش در چشم

اگر از لنز استفاده می کنید  و با گذاشتن آن دچار سوزش و خارش و قرمزی چشم می شوید، دلیل آن واکنش های آلرژیک می باشد که از لحاظ فنی به چنین علائمی، التهاب ملتحمه آلرژیک گفته می شود.

اگر این علائم تنها در زمان لنز گذاشتن به وجود می آید، دلیل آن می تواند حساسیت چشم به لنز و یا مایع لنز تمیز کننده ی آن باشد، که چشم فرد به مواد آن حساسیت دارد و واکنش های آلرژیک نشان می دهد.

معمولا بیمارانی که به دلیل مشاهده ی این علائم، به پزشک مراجعه می کنند، پزشک برای آن ها قطره چشم ضد التهاب استروئیدی و آنتی هیستامین تجویز می کند.

اگر علت حساسیت چشم ، لنز و مایع شستشو آن باشد شاید لازم باشد بیمار آزمایش های پوستی، خون و خراش ملتحمه را انجام دهد تا اگر به مواد سازنده لنز و مایع لنز، حساسیت دارد یک محلول یا لنز دیگر با متریال متفاوت جایگزین آن شود.

اگر فقط یکی از علائم سوزش و خارش را داشته باشید، ممکن است به دلیل حساسیت چشم به لنز باشد. اما اگر هر دو این علائم را به علاوه  ترشحات مخاطی دارید ممکن است به عفونت با کتریای یا ویروسی مبتلا شده باشید.

حساسیت چشم به لنز و ترشح چشم

زمانی که اصطلاحا دچار حالت چشم صورتی شدید در واقع به ورم ملتحمه باکتریایی، ویروسی و آلرژیک مبتلا شده اید.

در این هنگام پزشک برای شما قطره چشمی آنتی بیوتیکی تجویز می کند .

بهتر است قبل از اینکه این اتفاق ها بیفتد برای جلوگیری از حساسیت چشم به لنز، لنزهای چشمی تان را با یک محلول مورد تایید، به درستی شستشو دهید تا باکتری ها و ویروس ها از بین بروند و به داخل چشم تان نفوذ نکند.

زیرا در غیر این صورت چشم شما به محل پرورش میکروارگانیسم تبدیل می شود.

احساس وجود شن در چشم

زمانی که بیمار دائما احساس می کند یک جسم خارجی مثل شن درچشم او رفته است، ممکن است دچار چشم صورتی شده باشد  و یا بر اثر حساسیت چشم به لنز به دلیل متریال حساسیت زا لنز دچار این مشکل شده باشد.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که چشم شما دچار عفونت باکتریایی و یا ویروسی شده باشد ونرمی اجسام کوچک می تواند باعث خراش قرنیه و آسیب دیگی به عصب بینایی شود.

اگر در زمانی که لنز داخل چشم شما است، و یک جسم خارجی وارد چشم شما شد باید لنزتان را خیلی با دقت و آرام از چشم تان خارج کنید و آن را در یک ظرف استریل بگذارید و بعد چشم هایتان را با آب خنک و یک محلول مناسب شستشو دهید.

اگر به دلیل مشکل ورم ملتحمه، در چشم خود احساس وجود شن دارید، روش های درمانی که برای خارش و سوزش چشم گفته شد را به کار بگیرید تا به طور کامل این مشکل برطرف شود.

در آخر هم وضعیت تمیزی لنزهایان را چک کنید تا مطمئن شوید آن ها منبع عفونت مجدد احتمالی نباشند.

حساسیت شدید به نور

اگر به طور دائم و طولانی مدت (بیشتر از ۸ ساعت در روز) از لنزهای چشمی استفاده می کنید ممکن است به زخم قرنیه مبتلا شوید که این امر باعث می شود به شدت نسبت به نور حساسیت نشان دهید.

اما به جز این مورد، مواردی مثل آلودگی، وجود ذرات و اجسام ریز خارجی و همچنین مصرف داروهای خاص می تواند علتی برای حساسیت بیش از حد به نور باشد.

همچنین در نظر داشته باشید برای جلوگیری از حساسیت چشم به لنز و همچنین حساسیت به نور، چشم ها نیاز به استراحت دارند و نباید مدت زمان طولانی از لنزهای چشمی استفاده کنید.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *