لنز چند ساعت در چشم باشد؟

لنز چند ساعت در چشم باشد

اگر از لنز چشم استفاده می کنید ممکن است برای شما هم این سئوال پیش بیاید که لنز چند ساعت بهتر است در چشم بماند؟ در این مقاله به بررسی و پاسخ به این سئوال خواهیم پرداخت.

هر چند برخی بدلایل پزشکی و بینایی مجبور به استفاده از لنزهای طبی هستند اما این روزها استفاده از لنز رنگی نیز متداول شده و دیگر استفاده از لنز چشم منحصر به افراد دارای مشکل بینایی نیست.

لنز چند ساعت باید در چشم باشد؟

اینکه لنز چشم چند ساعت در چشم باشد تا حد زیادی به برند و ماده اولیه ساخت لنز بستگی دارد اما بطور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ماده اولیه ساخت لنز چشم (پلی ماکن، هایدروژل،سیلیکون هایدروژل یا …)
  • طبی یا رنگی بودن لنز چشم
  • میزان خشکی، حساسیت و دیگر ویژگی های چشم فرد(که ممکن است فرد به فرد متفاوت باشد.)

در یک حالت نرمال و عادی که چشم فرد حساس نیست و لنز چشم نیز از سیلیکون هایدروژل ساخته شده (در زمان نگارش این مطلب فقط لنزهای طبی بی رنگ ساخت کشور آمریکا که اکثرا روزانه و دوره مصرف کوتاهی دارند -مثل لنزهای طبی ایراپتیکس- از جنس سیلیکون هایدروژل هستند.) ، فرد می تواند ۸ تا ۱۴ ساعت از لنز استفاده کند.

در مورد لنزهای رنگی که در بازار ایران اغلب از جنس پلی ماکن موجود می باشد بین ۴ تا ۶ ساعت میتوان از لنز چشم استفاده کرد. حتی توصیه پزشکان به استفاده کمتر است. چرا که لنزهای رنگی دارای رنگدانه های رنگی در سطح لنز است و ممکن است عمل اکسیژن رسانی به چشم با وجود رنگدانه ها به صورت مطلوب انجام نگیرد.

اگر بیش از حد نرمال از لنز چشم در طول روز استفاده کنیم چه می شود؟ استفاده از لنز چشم بیش از حد معمول در طول روز میتواند باعث سوزش چشم، ناراحتی چشم و دیگر آسیب های چشم شود.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اگر زمانی که از لنز چشم استفاده میکردید، ناراحتی شدید، احساس وجود شی خارجی در چشم، سوزش و دیگر علائم شدید و غیر قابل تحمل در چشم را داشتید، حتما لنز ها را از چشم خارج کرده و به چشم های خود استراحت دهید و برای اطمینان از اینکه اتفاق بدتری نیفتاده و نیفتد حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

برخی منابع: ۱ و ۲

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *