چگونه لنز رنگی مناسب چشم انتخاب کنیم

لنز رنگی

دو نوع لنز رنگی وجود دارد؛ که لنز چشم نوع اول آن طبی است و برای رفع عیوب انکساری افراد مانند دوربینی ، نزدیک بینی و آستیکمات توسط پزشک متخصص تجویز می شود که علاوه بر اصلاح دید به بهبودی رنگ و ظاهر چشم شما هم کمک می کند .

نوع دوم آن لنز رنگی مخصوص زیبایی است که در رنگ های مختلف وجود دارند که خانم ها با توجه به آرایشی که دارند باید نوعی را انتخاب کنند که به زیبایی آنها افزوده شود نه اینکه لطمه ای بخورد! این لنزها صرفا برای تغییر رنگ چشم هستند و تاثیری در اصلاح دید ندارند.

این لنزهای رنگی تماسی دیسک های انحنادار پلاستیکی هستند که شفاف و خیلی نازک می باشند و روی لایه ی اشکی سطح قرنیه چشم شناور شده و باعث تغییر رنگ چشم می شوند.

انواع مختلف رنگ های لنز چشم کدامند

لنزهای رنگی در رنگ های گوناگون ؛آبی ، خاکستری ، یخی ، طوسی ،عسلی، سبز و لنزهای دیگری با خطوط و حاشیه های مختلف مانند لنز خاکستری دور مشکی ، لنز طوسی دور مشکی ،لنز یخی دور مشکی ، لنز سبز دور مشکی و… در فروشگاه ها و بازار وجود دارند. این لنزها شکل طبیعی عنبیه را دارند فقط رنگ آنها متفاوت است.

برای انتخاب یک لنز رنگی عواملی چون شخصیت افراد ، رنگ پوست ، رنگ مو و نوع علاقه آنها در نشان دادن خود در قالب افراد طبیعی ، جسور ، بی باک و جادویی دخالت دارند.

بعضی از افراد رنگ های روشن و طبیعی را انتخاب می کنند و بعضی از آنها به رنگ های جسورانه و جادویی علاقه مندند.

 

انتخاب لنز بر اساس رنگ طبیعی چشم

اگر شما دارای چشمی با رنگ روشن هستید بهتر است از لنز با رنگ های ظریف ، طبیعی و نافذ استفاده کنید تا حالت طبیعی و زیبایی متناسبی را به شما بدهد.

برای نشان دادن نمای طبیعی خود می توانید از لنزهای طوسی هم استفاده کنید که در کنار پوست بدن با هر رنگی مناسب است و جذابیت خوبی به شما می دهد.

خانم هایی که دارای رنگ چشم تیره هستند بهتر است از لنزهای مات استفاده کنند که یک بازتاب شیشه ای و ویژه را به آنها می دهد.

لنزهای با رنگ های عسلی ، فندقی ، عسلی روشن و قهوه ای یک دید طبیعی و رنگ های بنفش ، سبز و آبی یک حالت جسورانه و جادویی به اشخاص می دهند.

 

انتخاب لنز رنگی مناسب چشم بر اساس رنگ پوست

یا خانم هایی که رنگ پوست روشن دارند می توانند از لنزهای آرایشی با رنگ گرم استفاده کنند.

با آنکه انتخاب لنز به رنگ مو و پوست وابسته است بعضی از افراد به سلیقه خود دوست دارند لنزی را برگزینند که ظاهری طبیعی ، دراماتیک و جذاب تری به آنها بدهد.

البته مراکزی وجود دارند که راهنمایی های لازم را در مورد انتخاب لنز مناسب به افراد ارائه می دهند.

بطور مثال، برای پوست سبزه ، خیلی از اشخاص فکر می کنند که رنگ روشن برای چشم آنها مناسب نیست اما رنگ قهوه ای یا عسلی روشن رنگ خوب و جذابی برای آنها است.

یا لنز با رنگ های آبی ، سبز و خاکستری تیره می تواند به افراد با پوست های رنگ سبزه  ظاهری دل انگیز و متفاوت بدهد.

برای افرادی که رنگ پوست گندمی و یا متوسط دارند لنز با رنگ های روشن مانند رنگ سبز ،رنگ عسلی ، فندقی و خاکستری برای آنها مناسب است.یا اگر می خواهند ظاهر ملایمی را داشته باشند لنز سرمه ای هم زیبا است.

لنزهای به رنگ آبی و طوسی برای همه طیف هایی که از رنگ پوست سفید برخوردارند خوب است. یا رنگ های ارغوانی و بنفش برای مناسبت ها و جلب توجه ، جذاب است. و یا اگر افراد با پوست روشن از لنز ارغوانی و بدون آرایش هم استفاده کنند یک نمای طبیعی به آنها می دهد.

معمولاً به پوست هایی چون آبی که از تن و رگه های آبی برخوردارند سرد می گویند و پوست هایی که دارای تن و رگه های سبز و زرد هستند گرم می گویند که برای پوست های سرد لنز با رنگ های تیره تر در طیف آبی و برای پوست های گرم لنز با رنگ های روشن در طیف قهوه ای مناسب تر است.

اگر چشمان قهوه ای دارید می توانید از لنزهای ساده استفاده کنید که یک رنگ عسلی یا قهوه ای با رگه های طلایی و سبز را به چشم شما می دهد و انتخاب لنز بر مبنای رنگ چشم یک زیبایی جذابی را به چهره ی شما می بخشد.

لنزهای رنگی ترکیبی هم وجود دارند که تلفیقی از دو یا سه رنگ  و برای انواع پوست ها با رنگ های مختلف مناسب هستند. هر رنگ پوستی که داشته باشید بهتر است از لنزهای رنگی متفاوتی استفاده کنید چون هیچ قوانین مشخص و محدودی برای انتخاب رنگ مناسب وجود ندارد.

اگر می خواهید از لنز هر روزه استفاده کنید لنزهای طبیعی بهتره و اگر به مناسبتی می خواهید لنز را به کار ببرید لنزهای فانتزی تر سیمای جذاب تری به شما  می دهد و مناسب تر است.

تاکید می شود که تهیه هر لنزی نسخه ی پزشکی می خواهد و باید با تجویز پزشک در کلنیک های معتبر تهیه شود.

 

نتایج چگونگی تهیه و استفاده از لنز های طبی و رنگی

سوالات رایجی درباره استفاده از لنز طبی یا رنگی در ذهن هرکسی ایجاد می شود. یکی از این سوالات این است که برای نگهداری از لنز چکارهایی لازم است انجام دهیم. در استفاده از لنز باید موارد بهداشتی کاملا رعایت شود و قبل از آن هم با تجویز پزشک متخصص و از منابع معتبر تهیه گردد و حتی فرد در مورد نحوه به کاربردن آن آموزش لازم را ببیند.

ما ایرانی ها عادت داریم که از لنز تا زمانی که سوزش و خارش در چشم ایجاد نکرده استفاده کنیم و حتی در مورد لنزهای زیبایی که موقتی هستند در مدت زمان طولانی در چشمان خود قرار دهیم که عواقب خوبی برای چشم ندارد. یا اشخاص با لنز شب ها می خوابند و با دستان آلوده به لنز دست می زنند و لنز را با محلول خاص خود نمی شویند.

در نتیجه همه این بی مبالاتی ها ، صدمات وارده به چشم زیاد و حتی سبب تاری و نابینایی چشم افراد می گردد. در این مورد خراش و زخمی شدن قرنیه خیلی مرسوم است که منجر به جراحی و مراقبت های ویژه می شود.

لنز پس از خارج شدن از چشم در شب ها باید به مدت ۸ ساعت در مایع ضدعفونی کننده مخصوص خود قرار گیرد تا از آلودگی ها پاک شود. برای برداشتن لنز با دست ، دست ها از قبل باید با صابون شستشو داده شود.

در کشورهای دیگر چون اروپا بیشتر مردم از لنزهای یک بار مصرف استفاده می کنند که این لنزها بیشترشان در درون خود آب دارند که باعث می شود به چشم آسیب کمتری بزند.

در مورد لنزهای رنگی و زیبایی هم فرقی نمی کند اگر با تجویز پزشک باشد و از جاهای معتبر خریداری شود و اشخاص راه درست استفاده از آنها  را رعایت کنند مطمئنا مشکلی ایجاد نخواهد شد.

و توصیه می شود که افرادی که طرز استفاده از لنز را نمی دانند یا آموزش استفاده از لنز چشم لازم را دریافت کنند یا اینکه از عینک استفاده نمایند.

در مورد لنز این موضوع خیلی اهمیت دارد که هیچ موقع لنز خود را به دیگری قرض ندهید چون علاوه بر نامناسب بودن لنز شما از نظر اندازه به چشم دیگران ، از نظر بهداشتی هم خیلی مشکل دارد.

هر موقع که در قرنیه چشم شما زخم و یا خراشی ایجاد شد نباید از لنز استفاده کنید چون این کار مشکل را حادتر می کند و چه بسا باعث کم بینایی و کوری چشم می شود.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *