آیا با لنز چشمی می توان دوش گرفت؟

امیر لنز
همه چیز درباره لنزهای چشمی و لنز رنگی
تیر ۲۸, ۱۳۹۹
خوراکی
۱۰ خوراکی مفید برای حفظ سلامت چشم
تیر ۲۸, ۱۳۹۹
همه

آیا با لنز چشمی می توان دوش گرفت؟

دوش گرفتن با لنز

دوش گرفتن با لنز

آیا با لنز چشمی می توان دوش گرفت؟

این توصیه ها معمولا از طرف چشم پزشکان و اپتومتریست ها ارائه می شوند. اپتومتریست ها و چشم پزشکان بسیاری در کل دنیا هستند که توصیه می کنند لنز های تماسی را قبل از دوش گرفتن حتما از چشمان خود خارج کنید. زیرا در این رفتار خطر ابتلا به یک عفونت چشم جدی و سخت همراه شما خواهد بود.

آب حاوی انواع میکروب ها ، باکتریایی و ویروسی است که معمولاً به ما آسیب نمی رساند. در کشورهای توسعه یافته، آب درون شیر قبل از رسیدن به خانه شما از میکروب های خطرناک ضد عفونی می شود. ارائه دهندگان از روش های تصفیه آب مانند فناوری UV، فناوری ازن و دوز مناسب کلر استفاده می کنند. با این حال، هنوز هم شیر آب حاوی آکانتامبا است. Acanthamoeba ارگانیسمی است که در منابع طبیعی آب مانند دریاچه ها، رودخانه ها و دریا زندگی می کند و کماکان در آب های شیر هم موجود است. اگر در هنگام پوشیدن لنزهای تماسی acanthamoeba به چشم شما وارد شود، در معرض خطر ابتلا به کراتیت آکانتامبابا قرار خواهید گرفت. این عفونت می تواند منجر به زخم شود، که می تواند باعث از بین رفتن بینایی یا حتی آسیب های بسیار بدی به چشم های افراد شود.

این بیماری نوعی عفونت چشم است که بسیار نادر اما خیلی جدی می باشد و فرد را دچار مشکلات بسیاری می نماید. این عفونت طبق آمار ها کم اتفاق می افتد اما تعداد افرادی که به این مشکل دچار می شوند بسته به موقعیت جغرافیایی و محل زندگی متفاوت خواهد بود.

کراتیت آکتانامبا بیماری چشمی بسیار دردناکی است و درمان آن نیز بسیار دشوار می باشد. زمانی که ساختار چشم در مورد این بیماری بررسی می شود، متوجه می شوید که بیماری کراتیت آکتانامبا پروتئین هایی که در محل قرنیه قرار دارند را حل نموده و آزاد می کند. این مسئله باعث می شود تا ارگانیسم های خاصی وارد قرنیه چشم های شما شود و مصرف سلول های قرنیه چشم را آغاز نماید.

علائم اولیه این بیماری چه هستند؟!

در حقیقت علائم اولیه این بیماری عبارتند از: قرمزی چشم، تاری در دید، احساس گر گرفتگی در چشم ها، پارگی بیش از حد قرنیه چشم و … . عفونت کراتیت آکانتامبا در نوع سخت و بد خود باعث نا بینایی چشم می شود. پس می توان گفت که دوش گرفتن با لنز های تماسی خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد زیرا این لنز ها می توانند آکانتامبا را در چشم شما گیر بیندازند. سازمان های. FDA و AOA توصیه می کنند که لنز های تماسی خود را در معرض آب قرار ندهید تا دچار این عفونت وحشتناک نشوید.
لنز های تماسی در واقع مانند اسفنج هستند. در صورت قرار گرفتن در معرض آب، لنز های تماسی ذرات آب را جذب کرده و متورم می شوند. آب دوش می تواند حاوی انواع تحریک کننده های شیمیایی، محیطی و باکتریایی باشد. هر یک از این مواد تحریک کننده در صورت تماس با سطح ظریف چشم شما می تواند باعث عفونت چشم شود.

اگر لنز در چشم های شما گیر کرده باشد می تواند قرنیه چشم را خراش دهد که این مسئله باعث می شود تا میکروب ها خیلی راحت تر وارد چشم شوند و در نهایت همین امر باعث عفونت در چشم های شما می شوند. یقینا همه ما احساس ناراحت کننده ورود صابود در چشمان خود را تجربه کرده ایم.

این مسئله در حالت عادی برای ما بسیار مهم نیست. زیرا چشمان ما می توانند صابون را بدون هیچ مشکلی به راحتی با کمی پلک زدن بیرون کنند. اما اگر بر روی چشمانتان لنز های تماسی را قرار داده باشید، مشکل کمی با پیچیدگی همراه خواهد بود. از این رو اگر صابون یا شامپو در زمان پوشیدن لنز های تماسی در چشم شما باشد، می تواند باعث آلودگی لنز های تماسی در چشمان شما شود. برای جلوگیری از تحریک بیشتر چشم، باید لنزهای خود را در اسرع وقت بردارید. سپس باید در یک ظرف مخصوص و تمیز که پر از محلول ویژه شست و شوی لنزهای تماسی تازه است، آن ها را ضد عفونی کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *