سوالات متداول درباره لنز های چشم

خوابیدن با لنز
خوابیدن با لنز چشم چه عوارضی دارد؟
تیر ۱۳, ۱۳۹۹
امیر لنز - لنز رنگی
لنز چند ساعت باید در چشم باشد
تیر ۱۳, ۱۳۹۹
همه

سوالات متداول درباره لنز های چشم

لنز رنگی امیر

۱.آیا لنز چشم تاریخ انقضا دارد؟

خیلی از افراد دوست دارند به جای عینک از لنز چشم استفاده کنند و آن را برای دیدن مناسب تر می بینند. لنزهای تماسی قبل از مصرف در بسته هایی نگهداری می شوند که عاری از هوا است و بعد از اینکه از بسته خارج می شوند نرم و قابل انعطاف می باشند و دارای تاریخ مصرف هستند.
در استفاده از لنزهای تماسی باید به موارد بهداشتی توجه کرد و برای گرفتن آن با دست، از قبل ضروری است دست ها با صابون به خوبی شسته شوند تا آلودگی به لنز سرایت نکند. معمولاً عمر یک لنز حدود ۴ سال است و به مرور در اثر استفاده، آلوده می شوند و نرمی و انعطاف خود را از دست می دهند و این یکی از محدودیت های استفاده از لنزهای تماسی است.

لنزهایی هم هستند که تاریخ انقضاء ندارند و برخلاف لنزهای تماسی نرم، خشک هستند و لازم نیست در محلول نمکی نگهداری شوند.

لنزها بر روی قرنیه چشم قرار می گیرند و برای انتخاب آن ضروری است با پزشک متخصص مشورت و از جاهای معتبر خریداری شود.

لازم است از نظر بهداشتی بطور مداوم لنزها را به وسیله قطره مرطوبت کننده لنز شسته و محلول آن تعویض شود. و هرموقع که لنز از نظر فیت بودن به روی چشم مشکل داشت برای رفع آن اقدام گردد و به نزد پزشک متخصص مراجعه شود.

۲.آیا لنز چشم را ضعیف میکند؟

استفاده از لنز برای چشم مشکلاتی ایجاد می کند، چون لنز بطور کامل روی قرنیه را می پوشاند اجازه ورود اکسیژن به چشم را نمی دهد و این برای چشم خوب نیست و چشم نمی تواند به خوبی با باکتریها و ویروس ها مبارزه کند، سعی کنید از لنزهای سیلیکونی و نرم استفاده کنید تا اکسیژن رسانی به چشم بهتر تأمین شود.

اشک چشمی که برای مرطوب کردن چشم به کار می رود صرف نرم کردن لنز می شود و در نتیجه باعث خشک شدن قرنیه می گردد، و این وضعیت سبب زخمی شدن ، سوزش و خارش قرنیه و متعاقب آن تاری دید و ضعف بینایی بروز می کند.

چون چشم نمی تواند به خوبی در برابر آلودگی ها عکس العمل نشان دهد و پلک زنی که از دستورات اعصاب بینایی چشم است و یک راهی برای مقابله چشم با رویدادهای بیرونی است خیلی ضعیف انجام می شود چون لنز مانع این کار است.

سعی کنید به موارد بهداشتی و تاریخ مصرف لنز دقت کنید و در موقع خواب هم برای جلوگیری از انتقال آلودگی ویروسی و باکتریایی به چشم لنزها را از چشم خارج کنید.

 

۳.آیا لنز چشم ضرر دارد؟

جدا از مشکلاتی که یک لنز برای چشم ایجاد می کند در بعضی موارد استفاده از آن در کودکانی که به آب مروارید مادر زادی مبتلاء هستند و بعد از جراحی نمره ۲۰ تا ۲۵ را دارند برای رفع عیوب انکساری و هماهنگی در دید آنها استفاده از عینک امکان پذیر نیست و کاربرد لنز ضرورت دارد.

یا برای بیمارانی که جراحی قرنیه دارند یا فاصله دید دو چشم آنها زیاد است و یا قوزقرنیه دارند استفاده از لنز برای آنها الزامی است.

اگر مراقبت های لازم برای لنز از نظر بهداشتی ، تهیه لنز از منابع و مارک های معتبر و مشاوره و تجویز پزشک صورت گیرد ضرر کمتری متوجه شخص می شود.

۴.آیا لنز چشم را درشت میکند؟(سوال متداول چشمی)

این لنز ها بیشتر تزیینی هستند و از نوعی می باشند که تمام عنبیه را پوشش می دهند و مانع ورود اکسیژن به چشم می شوند. این لنزها اغلب برای مواقع خاصی چون عروسی از طرف خانم ها استفاده می شود و استفاده دراز مدت از آنها باعث بروز امراض چشمی می شود.

 

۵.آیا لنز به چشم آسیب می رساند؟(سوال متداول چشمی)

معمولاً لنزها به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شوند که لنزهای نرم شامل لنزهای طبی ،طبی رنگی ،رنگی و پانسمانی می باشند.در مورد لنزهای رنگی که زیبایی است اگر بطور مداوم استفاده شود برای چشم ضرر دارد و در مورد لنزهای دیگر هم برای جاگذاری در چشم ، از نظر بهداشتی و حساسیت های چشمی ،استفاده به موقع ، تجویز پزشک و تهیه کردن از جاهای معتبر باید دقت لازم به عمل آید.

در مورد لنزهای سخت بهتر از لنزهای نرم ، اکسیژن رسانی به چشم انجام می شود و مناسب تر است.هرچند تطابق آن با چشم چند روزی طول می کشد.

۶.چرا لنز چشم را قرمز میکند؟(سوال متداول چشمی)

عوامل باکتریایی و ویروسی می تواند باعث خارش و قرمزی چشم شود که در نتیجه عدم عکس العمل پلک در مقابله با آلودگی ها، بزرگتر بودن بیش از حدلنز و اکسیزن رسانی نا مناسب به چشم ها ،زخم شدن قرنیه و حساسیت چشمی به محلول نگهدارنده لنز و خارج نکردن لنز در موقع خواب ظهر و شبانه حاصل می شود.

البته مهم است که لنز به دستور پزشک متخصص و از منابع مناسب با مارک های معتبر تهیه شود.

 

۷.آیا لنز برای چشم خطر دارد؟(سوال متداول چشمی)

لنز نسبت به عینک دید بهتری به شخص می دهد ولی اگر به خوبی از آن استفاده نشود و یا دستورات پزشک متخصص لحاظ نگردد برای چشم خطر زا است.

در مواردی چون آب مروارید مادر زادی کودکان بعد از عمل جراحی ، قوزقرنیه ، اختلاف زیاد شماره دوچشم ، دیدهای آستیگمات  و برای زخم های قرنیه بعد از عمل جراحی استفاده از لنز الزامی است ولی نیاز می باشد به همه الزامات تهیه و استفاده از لنز توجه گردد.

در مورد لنز رنگی لازم است از شماره های مناسب استفاده شود در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد می شود.

۸.آیا لنز در چشم گم میشود؟(سوال متداول چشمی)

بلی در بعضی مواقع لنز با چشم فیت نیست یا در جاگذاری لنز ، لنز به قسمت فوقانی زیر پلک که چسبیده به بافت ملتحمه چشم است انتقال می یابد.این عمل باعث زخمی شدن و قرمزی چشم می شود.

یا فرد در موقعی که لنز به چشم دارد با دست به چشم خود می مالد و خارش می دهد که این کار سبب جابجایی لنز از جای خود می شود.

در خبری گفته شد که در چشمان یک خانم، ۲۷ لنز تماسی گم شده که بعد از سال ها به بیماری آب مروارید مبتلاء می شود پزشکان متوجه یک تودۀ بزرگ در چشم او می شوند که چیزی جزء یک توده ۲۷ لنزی نبوده است و اغلب در اکثر بیماران باعث قرمزی و سوزش چشم می شود و لی این خانم دچار این عارضه ها نشد.

بنابراین کنترل کردن چشم مسلح به لنز توسط پزشک بطور دوره ای ضروری است.

۹.چرا لنز در چشم تکان میخورد؟(سوال متداول چشمی)

معمولاً لنزهای نرم و ژلاتینی هستند که به علت نرمی زیاد و فیت نشدن مناسب در اشکان چشم شناورند مخصوصاً لنزهایی که ۲۴ ساعته هستند یا حداکثر سه ماهه که این نوع لنزها ، احتمال جابجایی و تکان خوردن برای آنها وجود دارد.

لنزهای سخت این حالت را کمتر دارند و قابلیت اکسیژن رسانی به چشم در آنها هم زیاد است.

۱۰.چرا بعد از گذاشتن لنز چشم دچار سوزش می شود؟(سوال متداول چشمی)

لنز نیاز به مراقبت های بهداشتی زیادی دارد.لنز را نباید با آب معمولی بشویید بلکه باید با محلول خود لنز آن را تمیزکنید.

سوزش چشم دلایل مختلفی دارد. ممکن است چشم شما به صورت نرمال به لنز حساسیت آلرژیک داشته باشد. یا لنز طبق مجوز پزشک متخصص یا از جاهای معتبر تهیه نشده باشد و یا با دست روی چشم مجهز به لنز تماس ایجاد می کنید و خارش می دهید . یا از نظر فیت بودن لنز و جاگذاری آن به خوبی رعایت نکرده باشید زیرا  آموزش گذاشتن و برداشتن لنز یک آموزش خاص و مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *