گل مژه و راه های درمان

لنز فصلی و سالانه و ویژگی های آن ها
لنز فصلی و سالانه و ویژگی های آن ها
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱
چه رنگ لنزی طبیعی است؟
چه رنگ لنزی طبیعی است؟
اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱
همه

گل مژه و راه های درمان

گل مژه و راه های درمان

گل مژه ها التهابات و قرمزی هایی می باشند که به دلیل بروز عفونت در غدد انتهایی چشم انسان ایجاد شده و می توانند شما را با مشکلات متعددی مواجه کنند.

گل مژه چیز چندان ناآشنایی برای ما نیست. احتمالا خودتان تا به حال به این مشکل دچار شده‌اید یا کسانی را دیده‌اید که دچار گل مژه شده‌اند. اما آیا می‌دانید گل مژه چیست؟ چقدر طول می‌کشد تا گل مژه خوب شود؟ برای درمان گل مژه چه کار باید کرد و از این دست سؤال‌هایی که اگر گل مژه داشته باشید، احتمالا در ذهنتان شکل گرفته‌اند.

گل مژه یا stye برآمدگی های کوچک، قرمز و دردناک که شبیه جوش هستند و در لبه خارجی یا داخلی پلک دیده می‌شوند. گل مژه، عفونت غدد چربی پلک ها محسوب می شوند که در اثر یک باکتری به نام استافیلوکوک ایجاد می شود. این بیماری را با نام بیماری غده میبومین، میبومیتیس، میبومیانتیس یا بلفاریتیس هم می شناسند.

گل مژه چیست ؟
گل مژه ها التهابات و قرمزی هایی می باشند که به دلیل بروز عفونت در غدد انتهایی چشم انسان ایجاد شده و می توانند شما را با مشکلات متعددی مواجه کنند.

این برجستگی ها به طور معمول بر روی پلک های بالایی و پایینی چشم ایجاد شده و نیاز به درمان دارند بنابراین توصیه داریم به سادگی ازکنار آن ها عبور ننمایید زیرا عدم رسیدگی به آن ها می تواند سبب قرمزتر شدن و دردناک تر شدنشان شده و شرایط بدتری را برای شما رقم بزند اما فراموش نکنید که ممکن است پس از ترکیدن طی چند روز بهبود یابند.

برخی از گل مژه ها نیاز به مراقبت های پزشکی ندارند و خود به خود پس از چند روز بهبود می یابند اما برای برخی لازم است حتما به متخصص چشم مراجعه نموده و از مراقبت ها و داروهایی که این پزشک تجویز می نماید جهت درمان استفاده نمود.

گل مژه خارجی چشم
همان گونه که بیان نمودیم گل مژه ها بر روی پلک های چشم ایجاد می شوند اما اگر محل ایجاد آن ها بخش بیرونی پلک های شما باشد آن را گل مژه خارجی می نامند.

گل مژه داخلی چشم
زمانی که گل مژه در قسمت داخلی پلک به وجود آید می گوییم که فرد به گل مژه داخلی مبتلا شده است که مکن است شبیه به یک آکنه بوده و عدم رسیدگی به آن چشم های شما را اذیت کند.

علت ایجاد گل مژه چیست ؟
پلک شما دارای تعداد بسیاری غدد کوچک چربی در اطراف مژه هاست. آسیب به پوست، ذرات گرد و غبار یا چربی می توانند این غدد را مسدود کنند. هنگامی که مجاری این غدد مسدود می شوند باکتری ها در این غدد رشد کرد و باعث ایجاد گل مژه می شوند.

گل مژه می تواند یک چشم یا هردو چشم را همزمان درگیر کند. گل مژه معمولا مشکلی جدی نبوده و تاثیری روی بینایی شما نمی گذارد.

علاوه بر عفونت باکتریایی، بعضی عوامل دیگر هم می توانند به عفونت غدد منجر می شود:

پاک کردن نامناسب یا ناقص آرایش از چشم
استفاده از لوازم آرایشی تاریخ گذشته یا آلوده
ضعف در بهداشت پلک ها
بیماری های التهابی پلک، مانند بلفاریت
استرس
تغییرات هورمونی

علائم گل مژه چیست ؟
گل مژه نیز همچون هر اختلال یا حساسیتی دارای یک مجموعه علائم می باشد که آشنایی با آن ها می تواند به شما کمک کند تا از بروز التهابات بیشتر در اطراف چشم های خود جلوگیری نمایید.

از مهم ترین نشانه ها و علائم گل مژه می توان موارد زیر را نام برد که هر کدام اهمیت خاص خود را دارند.

احساس وجود یک جسم خارجی در داخل چشم
وارد شدن فشار زیاد به چشم ها
بروز التهابات قرمز و دردناک
اگر گل مژه دارای چرک باشد این چرک ها از داخل گل ژه ها به بخش بیرونی چشم شما می آیند.
انواع گل مژه
در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به تشریح انواع گل مژه بپردازیم. به طور کلی این نوع التهابات به دو دسته تقسیم می شوند که با نام های هوردئولوم و چلازیون شناخته می شوند. شما برای درمان هرکدام از این گل مژه ها باید از داروهای خاصی استفاده کنید بنابراین نمی توان یک نوع دارو را جهت درمان تعیین نمود.

هوردئولوم ها به عنوان مهم ترین موانع بازدارنده غدد عرق به شمار می روند که به طور معمول در قسمت پایه مژه های انسان ایجاد می شوند اما چلازیون به دلیل مسدود شدن غده میبومین به وجود می آید که این غده وظیفه دارد تا چربی منحصر به فرد پلک ها را تامین سازد. محل قرارگیری این غده در قسمت داخلی پلک بوده و پشت به مژه ها است.

راه های تشخیص گل مژه
زمانی که شما به متخصص چشم مراجعه می نمایید این پزشک با تکیه بر دانش بالای خود به بررسی نوع التهاب پرداخته و معاینات لازم را انجام می دهد. در ابتدا این پزشکان محل سوراخ غده مسدود شده را مشخص می نمایند تا به این طریق بتوانند نوع گل مژه را تعیین کنند.

به طور معمول متخصص چشم با پرسیدن سوالات متداول سعی دارد تا به اطلاعات دقیقی درباره علائم این التهابات همچون بافت های زخمی و میبومیت های مزمن و زمینه ای دست یافته سپس بر اساس نوع گل مژه و شرایط آن داروهای موردنیاز را تجویز نماید.

درمان گل مژه چیست ؟
جالب است بدانید بیشتر پزشکان استفاده از کمپرس های گرم را یکی از بهترین راهکارهای درمان گل مژه ها می دانند اما داروهای خاصی نیز برای بهبود آن وجود دارند که بر اساس نظر پزشک باید در ساعت های مشخصی آن ها را مورد استفاده قرار داد تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن به نتایج دلخواه خود دست یابید.

دکتر چشم پزشک شما می تواند با توجه به نیاز شما از استروئیدهای تزریقی استفاده نموده و سریعا این گل مژه ها را از بین ببرد اما نباید عوارضی همچون کبودی ، نازکی ، رنگ پریدگی و خونریزی را برای این راه درمانی نادیده گرفت ولی باید بدانید این آخرین راه برای درمان گل مژه ها به شمار می رود زیرا کاملا تهاجمی بوده و می تواند خطرات جدی را برای شما به همراه داشته باشد.

در این زمینه بهتر است حتما با پزشمانی مشورت کنید که دانش بسیار بالایی در حوزه چشم پزشکی دارند.

گل مژه در کدام قسمت چشم می‌زند؟
در واقع گل مژه می تواند در چندین مکان از پلک شما ایجاد شود:

روی پلک بالا
روی پلک پایین
درون یک پلک
زیر پلک.
برای انواع داخلی، احتمالاً بهتر است به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید. انواع خارج چشمی را می توان در خانه درمان کرد، اما اگر بیش از یک هفته ادامه داشته باشد، ممکن است لازم باشد به چشم پزشک مراجعه نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *