مایع و محلول لنز چشم

لنز رنگی امیر
همه چیز درباره لنز های رنگی و طبی
اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱
لنز فصلی و سالانه و ویژگی های آن ها
لنز فصلی و سالانه و ویژگی های آن ها
اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱
همه

مایع و محلول لنز چشم

محلول لنز

زمانی که اقدام به خرید لنز می کنید، یکی از لوازمی که همراه آن است و شما در هنگام خرید باید به آن توجه کنید، مایع لنز است. محلول لنز که در داخل بسته بندی انواع لنزها قرار دارد، بسیار مهم است و حتما باید در هنگام خرید به آن توجه نمود. چرا که برای نگهداری و استفاده از لنز چشم همیشه نیاز به مایع شستشوی لنز می باشد. برای آشنایی با محلول نگهداری لنز با ما همراه شوید.

آشنایی با مایع لنز

علاوه بر این امروزه مایع لنز در برندها و مارک های مختلف در بازار ایران موجودمی باشد که در زمان خرید می توانید از برندهای مختلف استفاده کنید. همه برندهایی که از مایع شستشوی لنز در بازار وجود دارند، دارای کارکرد چند منظوره می باشند و علاوه بر داشتن خاصیت نگهدارنده از لنز، دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی لنز نیز می باشند.

اهمیت مایع لنز

کسانی که از انواع لنزهای طبی و رنگی استفاده می کنند، به این نکته واقف هستند که وجود محلول لنز چقدر مهم و حیاتی است و بدون آن نمی توان از لنز طبی استفاده کرد. چرا که با استفاده از مایع لنز می توان به ضد عفونی کردن لنز پرداخت و لنزها را همیشه سالم و تمیز نگه داشت. اگر توجه داشته باشیم که یکی از مهم ترین عوارض استفاده از لنز مربوط به عفونت های چشمی است که در نتیجه عدم رعایت صحیح بهداشت لنز ایجاد می شود. در این صورت می توان به اهمیت محلول نگهداری لنز که برای مراقبت های بهداشتی و حفظ سلامتی چشم مهم و ضروری است پی برد.

مایع لنز، محصولی است که شما برای تمیز، ضدعفونی کردن و استفاده از لنز رنگی تماسی استفاده می کنید. محلول لنز برای ضد عفونی کردن انواع لنزهای سافت، طبی و یا رنگی مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از محلول نگهداری لنز می توان از ایجاد رسوب و پروتئین جلوگیری نمود. رسوب و پروتیئن عامل اصلی فاسد شدن لنز و ایجاد مشکلات چشمی بسیار مانند سوزش و التهاب می باشد که با استفاده از چشم می توان از ایجاد آن جلوگیری نمود.

مایع لنزچشم چیست؟

از سوی دیگر مایع لنز مرطوب کننده ای بسیار موثر و قوی برای لنز می باشد که برای کاهش خشکی چشم در نتیجه استفاده از لنز مفید و موثر است. با استفاده از محلول لنز می تواند چسبندگی های میکروبی را از بین برد. با توجه به موضوعات گفته شده و همچنین آلودگی هوا در کلان شهرهایی مانند تهران، پزشکان و متخصصان چشم پزشک توصیه زیادی بر شستشوی روزانه لنز با مایع لنز می کنند تا بهداشت و سلامتی افراد حفظ شود. بنابراین می توان گفت که استفاده از محلول لنز به دلایل زیر ضرورت دارد.

برای پاک کردن کثیفی لنز باید از محلول نگهداری لنز استفاده نمود
برای ضد عفونی لنز بهترین راه استفاده از محلول لنز است
برای این که لنز سبب خشکی چشم نشود و بین لنز و چشم روان باشد، می توان از محلول لنز استفاده نمود
با استفاده از مایع لنز می توان پروتئین و رسوب های وری لنز را از بین برد.

استفاده از محلول لنز

افرادی که از لنز استفاده می کنند، باید همیشه و در هر جایی محلول نگهداری لنز را به همراه داشته باشند و هر زمان که لنز را از درون چشم خود خارج کردن، آن را در درون محلول لنز قرار دهند، چرا که مایع لنز سبب میکروب کشی و ضد عفونی کردن لنز می شود و می توان آن را سالم و تمیز نگه دارید که فرد دراستفاده های بعدی دچار عفونت و یا خارش چشم نشود.

وقتی برای اولین بار به خرید و تهیه مایع لنز می پردازید، بهتر است چند نمونه را امتحان کنید و در صورتی که یکی از مناسب تشخیص می دهید از آن استفاده کنید. چرا که احتمال دارد برای از محلولهای لنز مناسب چشم نباشد. و سبب تحریک چشم شود. از این رو، بهتر است مواد تشکیل دهنده محلول لنز را قبل از خرید بررسی کنید و اگر در ان وجود داشت که سبب اذیت و تحریک چشم شما شد در آن صورت از خرید آن صرف نظر کنید.

نکات استفاده از مایع لنز

برای استفاده از محلول شستشوی لنز می توانید به این صورت عمل کنید. که ابتدا هر دو طرف نظر را با محلول لنز کاملا مرطوب کنید و بعد از این که لنز در داخل محلول لنز به مدت ۲۰ ثانیه مربوط شد آن را با مایع لنز به ارامی ماساژ دهید و سپس به مدت ۱۰ ثانیه هر دو طرف لنز را با محلول بشورید و در نهایت مقداری از محلول شستشوی لنز را در داخل جا لنزی بریزید و لنزهای خود را در داخل جالنزی قرار داده و درب آن را ببنید.

بنابر این می توان گفت که افراد باید لنزهای خود را با محلول شستشوی لنز بشورند و در زمانی که از آن استفاده نمی کنند لنز را در جا لنیزی که دارای مایع لنز است قرار دهند. به این نکته توجه داشته باشید که هیچ وقت لنزی را که تازه خریده اید را با قطره لنز قدیمی و یا استفاده شده مخلوط نکنید. و برای رعایت بهداشت بهتر است هر روز لنز خود را با محلول نگهداری لنز شستشو دهید.

انواع مایع شستشوی لنز

مایع لنز امروزه در دسته های مختلف در بازار وجود دارد، که هر کدام از این انواع مایع لنز کاربرد خاصی دارد می تواند برای یک هدف و منظوری به کار برده شود. از جمله انواع لنز که کاربرد بیشتری دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، از مایع لنز برای شستن پروتئین ها از روی لنز استفاده می شود. و معمولا باید هفته ای یکبار این کار را انجام داد، برای انجام این کار می تواند از مایع مخصوص لنز که برای پاک کردن پروتیئن ها و آنزیم ها به کار می رود استفاده نمود. علاوه بر این می توان از مایع لنز آنزیمی و یا قطره های چشم استفاده کرد که برای مرطوب نگه داشتن سطح چشم و نرم کردن لنزهای تماسی استفاده می شود.

یکیدیگر از مایع لنزها می توان به مایعشستشوی لنزهایی اشاره کرد که مخصوص چشم های حساس است. از این رو، اگر دارای چشمان حساس می باشید می توانید از مایع چشم مخصوص چشم های حساس استفاده کنید. ولی با این حال می توان گغت که بهترین مایعشستشوی لنز، مایع های چند منظوره هستند که معمولا همه کار ویژه های مخصوص مایع لنز را انجام می دهند. با استفاده از مایع لنز چند منظور می توانید هم به تمیر کردن، شستشو و ضدعفونی لنز با یک مایع لنز بپردازید و نیازی به تهیه انواع مایع لنز نمی باشد. از جمله انواع مایع لنزها که در بازار ایران موجود می باشند می توان به مایع لنزهایی مانند سولوکر، ماکسیما، رنیو، گینزا، آرین، کلیویک، زیروسون و … اشاره کرد.

خرید مایع لنز

وقتی که می خواهید به خرید مایع شستشوی لنز اقدام کنید، توجه داشته باشید که لنز شما از چه نوعی است، چرا که مایع لنز می تواند بر اساس این که لنز از جنس نرم باشد یا سخت فرق کند از این رو ابتدا لنز خود را مد نظر داشته باشید و بر اساس آن اقدام به خرید کنید. برای خرید مایع لنز بهترین راه این است که با پزشک متخصص چشم مشورت کنید و مایعشستشوی لنز را از مراکز معتبر خریداری کنید.

در هنگام خرید مایع شستشوی لنز نگه دارند و یا ضدعفونی کننده باید به این نکته توجه داشته باشید که حتما از یک برند و مارک قابل اعتماد و با توصیه پزشک مایع لنز را خریداری کنید، تا به این وسیله بتوانید از به وجود آمدن آسیب ها و خطرات احتمالی که بعدا متوجه استفاده کننده از لنز فصلی می شود، دوری کنید و برای همیشه از سلامتی و زیبایی چشمان خود مراقبت و محافظت نماید. به این نکته توجه داشته باشید که چشم یکی از حساس ترین عضو بدن است و باید در مراقبت و نگهداری از آن بسیار دقت داشت و اجازه آسیب دیدن و یا عیب پیدا کردن را نداد.

 

هنگام خرید محلول لنز تماسی، پزشک معالج بهترین محلول شست‌وشو متناسب با چشمان شما را برایتان تجویز خواهد کرد. پیشنهاد پزشک بر اساس مشکل چشم و لنزی است که شخصِ شما استفاده می‌کند. بنابراین بهتر است به توصیه او گوش کنید تا مشکلی برای چشمانتان به وجود نیاید. در ادامه این مطلب به معرفی انواع مختلف محلول لنز پرداخته‌ایم تا متوجه شوید که هر محلولی برای هر لنز چشمی خوب نیست. تا با توجه به این اطلاعات به حفظ سلامت خود کمک کنید. شست‌وشوی درست و نگهداری موثر از لنز تماسی به افزایش طول عمر آن کمک می‌کند. همچنین به واسطه این کار  از پدیدار شدن هرگونه عفونت در چشم هم پیشگیری خواهد شد. روند ضدعفونی کردن لنز تماسی بسیار ساده است و چند مرحله کوتاه را در بر می‌گیرد که هر آدمی با هر میزان مشغله از عهده انجام آنها برخواهد آمد. برای اینکه بدانید بهترین محلول لنز کدام است در ادامه با لوناتو همراه باشید.

 

محلول تمیزکننده مسافرتی لنز Avizor

مقایسه مدل‌های مختلف محلول لنز تماسی

به صورت کلی دو نوع محلول برای لنز وجود دارد که هر کدام استفاده و کاربرد متفاوت از هم دارند. بیشتر محلول‌ها به این صورت هستند که شما باید پیش از گذاشتن لنز در چشم، با کمک انگشت‌های دست محلول را روی لنز بمالید و سپس آبکشی کنید. این کار سپس ناپدید شدن ارگانیسم‌های میکروبی می‌شود. همچنین لیپیدها را حل می‌کند و رسوبات پروتئینی را از سطح لنز می‌شوید. برخی دیگر از محلول‌های این طوری هستند که شما فقط با آن باید لنز را آبکشی کنید و به مالش نیازی ندارد. در عوض هر دو طرف لنز را باید با محلول، شست‌وشو دهید. در هر روش، باید تمامی مراحل با دقت و به طور کاملا صحیح انجام شوند تا سلامت چشم به خطر نیفتد. مدل‌های مختلف محلول لنزی کارکردهای گوناگون دارند و توصیه ما این است پیش از تغییر برند یا مدل محلول لنز حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و مطمئن شوید که نمونه‌ی موردنظر برای چشمان شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

محلول لنز opti free

۱- محلول لنز چندکاره

بزرگ‌ترین مزیت محلول لنز چند کاره این است که می‌توانید از آن برای شستن، ضدعفونی کردن، آبکشی کردن و ذخیره لنز در قاب استفاده کنید. این لنزها سهم بزرگی در بازار خرید لنزها دارند و دلیلش هم پرواضح است؛ همان طور که گفتیم با یک محلول می‌توان همه کارهای شست‌وشوی لنز را انجام داد و لازم نیست یک بار مایع شوینده بریزیم و بعد با مایع ضدعفونی کننده میکروب‌ها را از بین ببریم و در آخر با محلول ساده لنز را آبکشی کنیم. همه این کارها با یک محلول همه کاره صورت می‌گیرد و در نتیجه مردم ترجیح می‌دهند برای لنز خود محلول همه کاره خریداری کنند. برای استفاده از محلول لنز همه کاره باید اول از همه دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. مقداری از محلول را کف دست بریزید. یکی از لنزها را در ان قرار دهید. با انگشت اشاره دست دیگر روی سطح لنز را بمالید. لنز را برگردانید و همین کار را با پشت لنز تکرار کنید. توصیه می‌کنیم شب قبل از خواب، وقتی لنزها را از چشم خارج می‌کنید، پیش از قرار دادنشان در قاب آنها را به این روش شست‌وشو دهید تا خیالتان راحت باشد که هیچ میکروب یا رسوب چربی و پروتئین روی سطح لنزها باقی نمانده است. این روش را باید پیش از گذاشتن لنز در چشم هم انجام دهید. این را به یاد داشته باشید که تمیز بودن لنزها این اطمینان را به شما می‌دهد که چشم‌ها در معرض خطرات بسیار کمتری قرار دارند و به راحتی به عفونت مبتلا نمی‌شوند.

۲– محلول لنز هیدروژن پروکساید (H2O2) 

محلول لنز هیدروژن پروکساید یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن لنزهای تماسی است. از آنجا که هیدروژن پروکساید خاصیت ضد آلرژی دارد، این محلول برای کسانی مناسب است که به محلول‌های لنزی حساسیت دارند. از این مدل محلول لنزی می‌توانید برای تمیز کردن لنز با دست، آب کشیدن و نگهداری لنز در قاب استفاده کنید. اما باید مراحل خنثی‌سازی این محلول را به درستی انجام دهید تا مشکلی برای سلامت چشم پدیدار نشود. محلول لنز هیدروژن پروکساید خنثی شده نیست و بنابراین شستشوی لنز با آن باعث می‌شود تا وقتی لنز را در چشم قرار می‌دهید چشم دچار سوزش شدید شود. مرحله خنثی‌سازی این محلول که جزو مراحل اساسی و ضروری است به این صورت است که لنز را باید در قاب مخصوصی بگذارید که قرص خنثی‌سازی مخصوص دارد و در ترکیب با محلول پروکسید هیدروژن واکنش نشان می‌دهد. حتما توجه داشته باشید که پیش از قرار دادن لنز در این قاب آن را در چشم نگذارید. همچنین یادتان باشد که پس از تمام شدن هر بطری محلول پروکسید هیدروژن، قاب لنز را هم عوض کنید زیرا قرص‌های موجود در قاب قبلی دیگر اثر ندارند و باید تعویض شوند. لنزها باید چندین ساعت در این محلول و قرص خنثی کننده قرار داشته باشند. در برخی موارد باید لنز یک شب تا صبح در محلول بماند. البته برخی از برندها زمان خنثی‌سازی کوتاه‌تری دارند که می‌توانید با جست‌وجو و سوال پرسیدن از پزشک، این گزینه‌ها را انتخاب و خریداری کنید.

واکنش‌های آلرژیک یا بروز هر نوع حساسیتی

از دیگر مسایلی که باید هنگام خرید محلول لنزی مدنظر داشته باشید، احتمال بروز حساسیت است. بسیاری از محلول‌های شوینده لنز حاوی مواد نگهدارنده هستند که به افزایش طول عمر محصول کمک می‌کنند. اما همین مواد نگهدارنده می‌توانند برای برخی افراد حساسیت ایجاد کنند. همچنین پیش از خرید محلول شوینده لنز تاریخ تولید و انقضای آن را چک کنید. گاهی ممکن است حساسیت یک سال پس از تاریخ تولید محلول ایجاد شود. در صورت بروز آلرژی می‌توانید با مشورت پزشک، محلول شوینده لنز خود را عوض کنید.

مراحل شست‌شو و صدعفونی کردن لنز تماسی

  • دست‌های خود را با آب و صابون تمیز بشویید.
  • کمی از مایع لنز را کف دست بریزید. لنز را در آن قرار دهید.
  • با انگشت اشاره دو طرف لنز را بشویید.
  • سپس لنز را آبکشی کنید.
  • این کار را هر روز تکرار کنید.

این روش برای زدودن پروتئین و رسوبات چربی در لنز بسیار موثر است. توجه داشته باشید که اگر محلول لنز شما پروکسید هیدروژن است پیش از خنثی کردن محلول که از طریق قرص موجود در قاب مخصوص انجام می‌شود، لنز را در چشم نگذارید. قاب لنز را هم هر سه ماه یک بار عوض کنید زیرا محل اجتماع باکتری‌هاست و عمر مفیدش نهایتا یک فصل است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *