لنز چند ساعت باید در چشم باشد

لنز رنگی امیر
سوالات متداول درباره لنز های چشم
تیر ۱۴, ۱۳۹۹
لنز های رنگی و طبی
معرفی کلی لنز رنگی چشم
تیر ۱۴, ۱۳۹۹
همه

لنز چند ساعت باید در چشم باشد

امیر لنز - لنز رنگی

امیر لنز - لنز رنگی

لنز چند ساعت باید در چشم باشد ؟ در این مطلب علاوه بر این سوال، به دیگر سوالات احتمالی شما در مورد لنز طبی یا رنگی هم پاسخ داده‌ایم. همراهمان باشید.

بعضی افراد مجبور می‌شوند از لنز استفاده کنند. ممکن است چشم‌پزشک استفاده از لنز به‌جای عینک را برای این افراد تجویز کرده باشد یا به جهت زیبایی و رنگ خاص لنزها آن‌ها را انتخاب کرده باشند.

لنز چند ساعت باید در چشم باشد ؟

لنزهای طبی را می‌توانید ۱۶ ساعت پیاپی بپوشید و به هیچ عنوان هم حس نکنید که چیزی در چشم‌هایتان هست. یعنی صبح لنز را بگذارید و شب از چشم درآورید و درون محلول لنز نگهداری کنید.

لنزهایی که از جنس سیلیکون هایدروژل ساخته شده‌اند نسبت به دیگر لنزهای موجود در بازار، اکسیژن‌رسانی و تنفس‌پذیری بیشتری دارد.

این لنزها تا ۶ برابر بیشتر از لنزهای هایدوژل معمولی اکسیژن‌رسانی به سطح چشم دارند. به همین خاطر است که در تمام ساعاتی که در طول روز از این لنز استفاده می‌کنید، چشم‌ها کاملا نفس می‌کشند و رطوبت کامل خود را هم حفظ می‌کنند.

باید بدانید که لنز رنگی با لنز معمولی فرق می‌کند و باید زمان مصرف آن باید کوتاه باشد. لنز طبی را می‌توان صبح تا شب استفاده کرد و این مدت قابل تحمل است، اما از لنز رنگی می‌توان در مهمانی یا عروسی حداکثر به مدت چهار ساعت استفاده کرد.

اگر از لنز رنگی بیشتر از این استفاده شود، چشم آسیب می‌‌بیند. چرا؟ چون لنز تماسی به گونه‌ای است که هنگام استفاده از خلل و فرج آن اکسیژن عبور می‌کند. چون اگر خون به قرنیه نرسد، ناراحتی در چشم ایجاد می‌شود. اما لنز‌های رنگی این‌طور نیستند، یعنی از لنز رنگی اکسیژن عبور نمی‌کند. پس توصیه می‌شود افراد از لنز رنگی کمتر استفاده کنند یا وقتی استفاده می‌کنند، مدت آن کوتاه باشد.

آیا لنز تاریخ انقضا دارد؟

هر کارخانه، هر لنزی که تولید می‌کند را به همراه مایع نگهدارنده آن باید مورد آزمایش قرار دهد و مشخص کند که لنز طبی و محلول آن تا چند سال در حالت بسته‌بندی‌شده سالم باقی می‌مانند. به‌طور مثال، یک محصول ۵ سال پس از تاریخ تولید قابلیت استفاده دارد. بنابراین، خریدار پس از این مدت زمان نباید از لنز استفاده کند زیرا کارشناسان استفاده از آن را فقط برای ۵ سال تایید کرده‌اند و ممکن است پس از این دوره‌ی زمانی، استفاده از لنز برای چشم خطرناک باشد.

لنز چشم تا چه مدت قابل استفاده است؟

تا هر زمان که پزشکتان صلاح ببیند، نیازی به تعویض لنزها نخواهید داشت. اگر از لنزهای یک‌بارمصرف استفاده می‌کنید، باید بعد از هر بار استفاده آن‌ها را دور بیندازید؛ حتی اگر حس می‌کنید لنزهایتان تازه و بی‌عیب هستند.

بهتر است با لنزها به رختخواب نروید، چون باعث عفونت چشم، شکسته شدن لنز در چشم و… خواهد شد.

حتما می دانید که عمر مفید لنز به عواملی مثل روش صحیح استفاده و شست‌وشوی درست آنها هم بستگی دارد. شما باید حتما محلولی که متناسب این لنز است و توسط پزشک تجویز شده را خریداری کنید. لنز را هر شب از چشم در آورید، آنها را با محلول شوینده تمیز کنید و درون قابش بگذارید. صبح‌ها هم پیش از گذاشتن لنز، حتما دست‌های خود را تمیز با آب و صابون بشویید و با حوله‌ی بدون پرز خشک کنید. سپس لنز را در چشم قرار دهید.

 

سوالات رایج دیگر در مورد اینکه لنز چند ساعت باید در چشم باشد

لنز رنگی را تا چند ساعت می‌توان استفاده کرد؟

حداکثر تا ۴ ساعت. لنز رنگی قابلیت عبور اکسیژن را ندارد و اگر بیشتر از این مدت استفاده شود سبب آسیب دیدن سطح چشم خواهد شد.

لنز طبی را تا چند ساعت می‌توان استفاده کرد؟

لنز طبی اگر از جنس سیلیکون هایدروژل باشد تا ۱۶ ساعت پشت سر هم می توانید استفاده کنید.

اگر فرد به‌طور اشتباه، لنز را بزند، چه مشکلی پیش می‌آید؟

با چند بار پلک زدن، لنز سر می‌خورد و سر جای خود می‌رود. اگر لنزهای دوکانونه و آستیگماتیسم اشتباه گذاشته شود، در عرض یک تا دو دقیقه با حرکات چشم به جای خودش برمی‌گردد.

عادت کردن به لنز طبی چقدر طول می‌کشد؟

اگر لنز نرم باشد، پس از چند روز به آن عادت خواهید کرد. اما اگر لنز سخت باشد ممکن است تا دو هفته عادت کردن به آن طول بکشد. برای عادت کردن به لنزهای مولتی فوکال حتی ممکن است تا ۶ هفته هم طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *