سوالات متداول

 

سوالات متداول

لنز های طبی چند نوع هستند ؟
لنز طبی انواع مختلفی دارند که عبارتند از: لنز طبی نرم برای نزدیک بینی و دوربینی لنز طبی برای آستیگات های بالا و قوز قرنیه (کراتوکونوس) لنز طبی توریک (ترکیب نرم توریک و سخت توریک) برای بیماران آستیگمات لنز طبی هارد لنز طبی سافت توریک دارای ساختار نرم است و در آن مقدار زیادی رطوبت وجود دارد که شباهت زیادی به لنز طبی سافت دارند. این نوع لنزها به طور کامل عارضه آسیگماتیسم را پوشش می دهند. اما قیمت آنها بالاست و به ندرت در بازار پیدا می شوند. لنز طبی هارد رطوبت کمتری در مقایسه با لنز طبی سافت و سافت توریک دارند. اما می توانند اکسیژن را به تمامی نواحیچشم منتقل کنند. افرادی که به دلیل آستیگماتیسم بالا، قوز قرنیه و … نمی توانند از لنز سافت استفاده کنند، لنز طبی هارد گزینه مناسبی است. قیمت لنز طبی هارد (سخت) نسبت به لنز طبی سافت بیشتر است. یک تقسیم بندی دیگر از لنز طبی براساس طول عمر آنها یا بهداشتی بودن است که به چند نوع تقسیم می شوند: لنز طبی تماسی یکبار مصرف یا روزانه لنز طبی یک ماهه یا ماهانه لنز طبی سه ماهه یا سالیانه با وجودی که در جامعه تبلیغات زیادی بر علیه لنزها می شود، باید گفت اگر لنز طبی با رعایت تمامی موارد و نکات بهداشت استفاده شوند، هیچ آسیبی به چشم وارد نمی کنند. افرادی که از لنز طبی استفاده می کنند، باید متوجه گذاشتن و برداشتن آن در چشم باشند. به طوری که به چشم هیچ آسیبی وارد نگردد. در صورتی که این نکات رعایت نشود، حساسیت، خارش، قرمزی و عفونت چشم را به دنبال دارد. لنز طبی در داروخانه ها و مراکز سنجش چشم به فروش می رسد. ضمن اینکه مراکز فروش لنز طبی موظفند تا تمامی آموزش های دقیق در مورد استفاده و نگهداری از این لنزها را به مراجعین شرح دهند.
چه افرادی می توانند از لنز طبی استفاده کنند ؟
همه افرادی که به عارضه آستیگمات، ضعف چشمانی (دوربینی یا نزدیک بینی) و … مبتلا هستند، می توانند از لنز طبی سافت (نرم) استفاده کنند. در صورتی که میزان عارضه آستیگمات در فرد حداکثر نمره (مثبت یا منفی) باشد، می توان از لنز طبی سافت یا لنز طبی تماسی استفاده کرد. در صورتی که میزان ابتلای بیمار به عارضه آستیگماتیسم بین ۱،۲۵ تا ۲ نمره باشد، می تواند از لنز طبی سافت استفاده کند. همچنین اگر میزان این عارضه در چشم های بیمار بیشتر از نمره ۲ باشد، می تواند از لنز طبی سافت توریک و یا لنز طبی هارد RGP استفاده کند.
مزایای استفاده از لنز های طبی چیست ؟
افرادی که مجبورند به طور مداوم از عینک های طبی استفاده کنند، گاهی خسته می شوند. بویژه اینکه جای عینک بر روی بینی باقی می ماند که چندان خوشایند نیست. این افراد گاهی تمایل زیادی به لنز طبی دارند. زمانی که افراد از لنز طبی استفاده می کنند، دیگر نگران بخار گرفتن، کثیف شدن و یا شکستن و گم شدن عینک خود نیستند. همچنین ضعف بینایی آنها نیز از دید دیگران پنهان می ماند. از دیگر مزایای لنز طبی باید به افزایش دید و قدرت بینایی اشاره کرد. همچنین اگر فرد ورزشکار باشد، برخلاف عینک که برای فرد مزاحمت زیادی ایجاد می کند، استفاده از لنز شرایط راحت تری را در اختیار او قرار می دهد. افرادی که جراحی بینی انجام داده اند نیز می توانند از لنز طبی استفاده کنند.
لنز تماسی چشم بهتر است یا عمل چشم ؟
بسیاری از افرادی که از لنز چشم استفاده می کنند آرزو دارند که وقتی از خواب بیدار می شوند ، دوباره چشم شان خوب ببیند اما باید بدانید ریسک هایی درباره جراحی لازیک و عوارضی مانند احساس خشکی دائمی چشم، تاری و دیدن هاله در شب و عفونت وجود دارد . شما می توانید لنزها را از چشم تان بیرون بیاورید و با بیرون آوردن لنزها هر مشکلی رفع گردد، اما عوارض ناشی از عمل لازیک، دائمی می باشد.
چطور لنز چشم را تمیز کنید ؟
برای جلوگیری از وارد شدن کثیفی و جرم های آلوده به چشمانتان ، دست ها را خوب بشویید . با یک پارچه نخی دست ها را خشک نمایید تا هیچ پرزی به دستها یتان نچسبد. برای خارج کردن لنزتان از چشم ، به دست تان کرم چرب کننده یا مرطوب کننده نزنید زیرا موجب آلوده شدن لنزتان می شود. ابتدا لنز یک چشم را بیرون آورده و سپس با یک محلول مخصوص لنز را تمیز کنید تا مواد آرایشی شسته شود سپس این کار را با چشم بعدی انجام دهید. لنزها را در جا لنزی تمیز قرار دهید و سپس با محلول مناسب و محلول ضدعفونی کننده آن را پر کنید و هیچ گاه اجازه ندهید جالنزی شما بدون محلول و خشک باشد.
مزایای استفاده از لنز چشمی چیست ؟
استفاده از آنها بسیار راحت و آسان است برخلاف عینک ها بخار گرفته نمی شوند و دید فرد همیشه یکسان است لنزها بر خلاف عینک ها قابل شناسایی نیستند و دیده نمی شوند، از این رو از نظر زیبایی اعتماد به نفس بیشتری به افراد می دهد تأثیر لنزها در بهبود عملکرد چشم در بعضی از افراد در مقایسه با عینک ها بسیار بهتر است بهترین گزینه برای ورزشکارانی که در هنگام ورزش قادر نیستند از عینک استفاده کنند، لنز است فردی که از لنز استفاده می کند بر خلاف فردی که عینک استفاده می کند برای دیدن اطراف نیازی به چرخاندن سر خود ندارد و همانند چشم طبیعی خود می تواند نظاره گر اطراف باشد لنز بر خلاف عینک هیچگونه خستگی در اعضای صورت مانند بینی یا گوش ایجاد نمی کند آستیگماتیسم های نامنظم با استفاده از لنز بهتر درمان می شود
لنزها از نظر مدت زمان استفاده چند نوع هستند؟
لنزهای روزانه: لنزهای روزانه لنزهایی هستند که فقط برای استفاده در ساعات روز طراحی و ساخته شده اند و در هنگام خوابیدن لازم است که از چشم خارج شوند. معمولا نباید لنزهای روزانه را بیشتر از ۱۸ ساعت استفاده کرد. لنزهای یک‌بار مصرف: لنزهای یک‌بار مصرف نیز لنزهایی هستند که قابلیت استفاده مجدد از آنها وجود ندارد و حتماً باید بعد از خارج شدن از چشم دور ریخته شوند. لنزهای یک‌بار مصرف نیز مانند لنزهای روزانه نباید در هنگام خواب استفاده شود و حتماً باید از چشم خارج شود. لنزهای سالانه یا طولانی مدت: همانطور که از نام آن پیداست، این لنزها برای استفاده های طولانی مدت طراحی شده اند و در هنگام خواب نیز می توان از آنها استفاده کرد. با توجه به آنکه این لنزها برای استفاده طولانی مدت ساخته شده اند، بسیاری از افراد در رعایت بهداشت و ضد عفونی کردن آن کوتاهی می کنند که ممکن است به بیماری و عفونت چشمی ختم شود. توصیه می شود این نوع لنزها را هر هفته کاملاً تمیز و ضدعفونی کنید. لنزهای فصلی: با توجه به اسم این لنز ممکن است افراد برداشت اشتباهی داشته باشند و تصور کنند لنز فصلی بهار با فصل زمستان متفاوت است در صورتی که به این دلیل این لنزها را فصلی نامگذاری کرده اند که عمر آنها بیشتر از ۹۰ روز نیست و بعد از ۹۰ روز باید دور انداخته شوند. لنزهای فصلی نیز همانند لنز سالانه محدودیت و ممنوعیتی برای استفاده رد هنگام خواب ندارد اما باید بهداشت آن کاملاً رعایت شود.