راهنمای خرید لنز های رنگی

لازیک و لیزیک - لنز رنگی امیر
تفاوت عمل لیزیک با لازیک چشم ؟
اسفند ۲۰, ۱۳۹۸
لنز طبی یا عینک
لنز طبی یا عینک طبی
اسفند ۲۰, ۱۳۹۸
همه

راهنمای خرید لنز های رنگی

لنز زیبایی لنز طبی رنگ لنز نوع لنز

راهنمای خرید لنز های رنگی و طبی

۹۵ درصد متقاضیان لنزهای رنگی و زیبایی خانم ها هستند؛ خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت میدهند و از طرفی به دنبال تنوع در ظاهر خود هستند. خریدن لنز و استفاده از رنگ های متنوع آن یکی از ساده ترین روش ها برای ایجاد این تغییر در ظاهر چشم هاست اما امروز دوره دوباره گفتن جملاتی مثل «لنز مضر است و باعث نابینایی می شود» نیست چراکه لنز وسیله ای است کاملا بی خطر، البته اگر روش مصرف آن را به درستی بدانیم و رعایت کنیم.

اهیمت چشم و خرید لنز با کیفیت

بعد از موج سیل آسای جراحی های زیبایی و استفاده از لوازم آرایشی، استفاده از لنزهای رنگی و تزئینی هم در بین خانم های جوان ایرانی طرفداران فراوانی پیدا کرده است؛ لنزهایی که این روزها در هر مطب چشم پزشکی، داروخانه و عینک فروشی های شهر به سادگی یافت می شود. شناخت درست نوع و نحوه استفاده از لنزهای رنگی مهم ترین قسمت ماجراست چراکه باید درنظر داشته باشید کوچک ترین بی دقتی، مشکلات جبران ناپذیری را برای چشم های تان ایجاد می کند. پس از هر جایی لنز نخرید !!

لنز های طبی رنگی این امکان را به شما می دهند که رنگ چشمان خود را همان طور که دوست دارید تغییر دهید تا ظاهری جذاب تر و زیباتر پیدا کنید. لنزهای رنگی هم به صورت شماره دار و هم بدون شماره در بازار موجود هستند؛ لنز های تماسی شماره دار، نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم شما را هم اصلاح کرده و در عین حال باعث تغییر رنگ چشم شما می شوند.

اما لنزهای رنگی بدون شماره صرفا جنبه زیبایی داشته و برای تغییر رنگ چشم طراحی شده اند که به طور معمول گران تر از نمونه های مشابه معمولی آنها هستند ولی کسانی که مایل به تغییر رنگ چشم خود هستند معمولا مشکلی در پرداخت این هزینه ها ندارند؛ مثلا بعضی افراد یک تغییر دراماتیک را می پسندند اما بعضی دیگر از افراد تنها تغییراتی جزئی راضی شان می کند. بیشتر کنتاکت لنزهای رنگی طوری طراحی شده اند که ظاهر طبیعی بخش رنگی چشم یعنی عنبیه که از مجموعه ای از شکل ها و خطوط رنگی درست شده را تغییر می دهند. بعضی کنتاکت لنزهای رنگی از یکسری نقطه ها و خطوط شعاعی رنگی تشکیل شده اند تا بتوانند ظاهری طبیعی روی چشم ایجاد کنند. مرکز این لنز ها جایی که روی فضای مردمکی واقع می شود بدون طرح است تا مانعی برای دید ایجاد نکند.

رنگ لنز

انتخاب رنگ لنز مناسب چشم شما تابع عوامل زیادی از جمله رنگ مو یا ظاهر پوست شماست. اما در نهایت بستگی دارد به سلیقه شما و اینکه دوست دارید ظاهری طبیعی، دراماتیک یا دوست داشتنی تر داشته باشید. اگر مایلید رنگ چشم تان را تغییر دهید ولی آن تغییر خیلی بارز نباشد بهتر است از لنز ها که کناره های عنبیه شما را مشخص تر می کنند و رنگی طبیعی تر به ظاهر شما می بخشند، استفاده کنید. برای کسانی که چشمان آبی دارند اما دوست دارند تغییر کوچکی در ظاهرشان به وجود آورند، لنز خاکستری مایل به سبز پیشنهاد می شود. اگر دل تان می خواهد ظاهری دراماتیک پیدا کنید که هر کسی در نگاه اول متوجه شما شود؛ مثلا رنگ چشم خود شما روشن با ته زمینه ای سرد به رنگ آبی- قرمز است بهتر است از رنگی گرم تر مثل قهوه ای روشن یا برعکس اگر چشم شما به همین رنگ است از رنگ سردی مثل آبی روشن استفاده کنید.

اما اگر رنگ چشم خودتان تیره است بهترین انتخاب برای شما رنگ های مات است. برای اینکه طبیعی تر به نظر برسید از رنگ عسلی روشن یا رنگ فندقی استفاده کنید یا اگر دوست دارید که در میان جمع کاملا متمایز به نظر بیایید، مطابق سلیقه تان از رنگ های روشن تر مثل آبی، سبز یا بنفش استفاد کنید و درنهایت اینکه اگر پوست تیره ای دارید، لنز های روشن می توانند ظاهری کاملا متفاوت را به شما ببخشند.

  • بگذارید چشم ها نفس بکشند

چشم های ما مثل همه جای بدن، نیاز به سوزاندن مواد غذایی دارند که به وسیله رگ های خونی به چشم می رسند و برای انجام گرفتن این کار، یعنی فرآیند سوخت و ساز، نیاز به اکسیژن است. این در حالی است که قرنیه، یعنی جلویی ترین قسمت چشم یا به عبارتی همان قسمت گنبدی شکلی که روی چشم ما قرار دارد- که لنزهای طبی را روی آن قرار می دهیم- باید همیشه شفاف باشد تا بتوانیم همه جا را ببینیم. برای اینکه قرنیه شفاف بماند، لازم است که رگ های خونی در قرنیه شفاف بمانند به همین علت قرنیه بدون رگ است و امکان دریافت اکسیژن از خون را ندارد. جالب است بدانیم که قرنیه چشم ما اکسیژن را مستقیم از هوا دریافت می کند و شاید تنها جای بدن باشد که قادر به استفاده از اکسیژن موجود در هواست.

بله! چشم های ما نفس می کشند اما حتما می پرسید اگر لنز مصرف کنید، چطور؟
آیا باز هم چشم شما نفس می کشد؟ پاسخ این سؤال بستگی دارد به اینکه از چه نوع لنزی استفاده می کنید. اگر لنز شما از نوع نرم معمولی کم آب است، میزان اکسیژنی که به چشم شما می رسد، ابدا کافی نیست. دقت کنید لنزهای معمولی کم آب تا چند سال پیش برای مصرف در ساعاتی که چشم ها باز هستند، مورد تایید بودند ولی امروزه اعتقاد دانشمندان بر این است که میزان اکسیژن مورد نیاز چشم خیلی بیشتر از آن چیزی است که در گذشته فکر می کردیم. لنزهای نرم معمولی که کمتر از ۵۵ درصد آب داشته باشند حتی در ساعاتی که چشم ها باز هستند آن را با کمبود اکسیژن مواجه می کنند.

اگر چشم تان بیمار است؛ دور لنز خط بکشید!!

یادتان باشد نباید در زمانی که چشم شما زخمی و تحریک شده یا قرمز است از لنز استفاده کنید. زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد عفونت های مخاطره آمیزی شود که حتی به از دست رفتن بینایی شما بینجامد بنابراین اگر هنگام مصرف کنتاکت لنز متوجه هر گونه ناراحتی یا آزاری در چشم خود شدید حتما این مسئله را با چشم پزشک خود در میان بگذارید.

به یاد داشته باشید اگرچه لنز های آرایشی هرازگاهی مصرف می شوند اما باز هم باید تابع قانون های بهداشتی مصرف لنز های طبی باشند. لنزهای رنگی این روزها با قیمت های متفاوتی بسته به مارک و کیفیت و مدت دار بودن شان عرضه می شوند. اما میانگین قیمت برای تهیه لنزی خوب و بادوام حدود ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است. پس حواس تان باشد همان قدر که پول می دهید آش بخورید چون این روزها لنزهای بی کیفیت را هم با قیمت های عجیب و غریب به راحتی می فروشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *