حساسیت های چشمی ناشی از استفاده ی ریمل 

بهترین رنگ مو برای لنز سبز کدام است؟
مهر ۲۰, ۱۳۹۹
چگونه برای همیشه عینک خود را کنار بگذاریم؟
چگونه برای همیشه عینک خود را کنار بگذاریم؟
مهر ۲۰, ۱۳۹۹
همه

حساسیت های چشمی ناشی از استفاده ی ریمل 

حساسیت های چشمی ناشی از استفاده ی ریمل 

زمانی که بدن اشتباها به ماده ای که واردش شده به عنوان دشمن می نگرد و به آن حمله می کند، واکنش آلرژیک به وجود می آید، در بعضی افراد، آلرژی ها به دلیل بعضی مواد داخل هوا مثل گرده افشانی، خاکستر حیوانات و یا گرد و غبار می باشد، در صورتی که ممکن است در افراد دیگر آلرژی ها در تماس با مخاط غشای پوستی ظاهر شوند، لوازم آرایشی مثل ریمل در افرادی باعث واکنش آلرژیک می شود که به هر کدام از مواد به کار رفته در ریمل حساسیت داشته باشند.

 

حساسیت به ریمل در خانم ها

ریمل و محصولات آرایشی باعث ایجاد آلرژی های مختلف پوستی هم می شوند، آن هم به حدی که برخی متخصصان پوست معتقدند شایع ترین علت آلرژی یا اگزمای اطراف چشم، استفاده از لوازم آرایش چشمی، به خصوص خط چشم است. گاهی یکباره ممکن است به این عوارض دچار شوید. این نوع آلرژی که در اثر استفاده از خط چشم یا ریمل چشم ایجاد می شود، می تواند به شکل قرمزی، خارش، التهاب و پوسته پوسته شدن پوست لبه های پلک و اطراف چشم ها بروز کند. اگر با استفاده از یک محصول آرایشی جدید دچار قرمزی، خارش و التهاب لبه پلک ها شدید، بلافاصله اقدام به حذف ماده آلرژن، یعنی پرهیز از استفاده مجدد از خط چشم یا ریمل خود بر روی چشمتان کنید. از عوارض ناشی از آن  می توان التهاب چشم و ورم چشم که ممکن است در اثر استفاده از ریمل به وجود بیاید، نام برد. ورم چشم یک واکنش آلرژیک است که در واکنش به آلرژن ها و موادی که با پوست برخورد دارند، اتفاق می افتد، ورم گوشه داخلی چشم نیز به سبب ریختن ذرات ریمل در داخل چشم ایجاد می شود.

 

قطره چشم قبل از آرایش

اما اگر چشمانتان حساسیت ایجاد می کند روش دیگر برای کاهش حساسیت چشم به هنگام آرایش و میکاپ صورت استفاده از قطره چشم قبل از ریمل زدن است. اگر چشمان شما بعد از آرایش حتمن قرمز می شود،یا می خارد یا آبریزش پیدا می کند می توانید از این روش بهره ببرید. اگر می خواهید از قطره چشمی استفاده کنید گزینه ای را انتخاب کنید که باعث تسکین حساسیت می شود.

 

ریمل های ضد حساسیت

عوامل موثری برای حساسیت به ریمل در برخی افراد وجود دارد:
عطر یکی از عنصرهای حساسیت زا هستند که معمولا در ساخت بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی علی الخصوص برخی ریمل ها مورد استفاده قرار می گیرد. اگر احساس ای را دارید که چشم های حساسی دارید بهتر است به دنبال ریمل های بدون عطر و رایحه باشید تا حساسیت چشم ها تحریک نشود و بتوانید با خیال راحت از ریمل استفاده کنید. هیدروکسی اتیل سلولز هم به طور گسترده به عنوان ژل و ضخیم کننده مژه در ساخت انواع ریمل ها مورد استفاده قرار میگید. اگرچه استفاده از این ماده شیمیایی در فرمولاسیون ریمل خیلی عالی و ایده آل به نظر میرسد اما برای برخی چشم ها واقعا ضرر دارد. ایزوپروپیل میریستات که غلظتش در ریمل مژه بسیار کم هست اما همین مقدار کم هم ممکن است باعث تحریک پوست، چشم و حتی ریه ها بشود! پس اگر پوست و چشم های حساسی دارید به این مورد توجه ویژه تری داشته باشید.

درمان حساسیت چشم با طب سنتی

حساسیت چشمی زمانی اتفاق میافتد که چشم‌ها در معرض مواد آلرژی‌زا مانند هر ماده خارجی تاثیر گذار قرار می‌گیرند. گاهی برای درمان حساسیت چشمی با روش‌های خانگی می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس آب سرد می‌تواند حساسیت را تسکین داده و اثر تسکین ‌بخشی بر روی چشم‌ها داشته باشد. کافی است یک پارچه تمیز را درون آب سرد غوطه‌ور کنید و آن را بر روی چشم‌ها قرار دهید. این کار را به دفعات لازم تکرار کنید.
یکی از درمان‌های اصلی و مؤثر در درمان این بیماری، کاهش میزان غذاست. در فصل بهار باید از پرخوری جلوگیری شود و بیماران مستعد از مصرف گوشت‌های سخت هضم و غذاهای چرب تا حد امکان پرهیز کنند و تحمل گرسنگی و تشنگی و کم خوابیدن را داشته باشد تا اینکه این سموم دفع شوند. همچنین مصرف غذاهای شور و ترش و میوه های آبکی از عوامل تشدید کننده این بیماری هستند. در برخی موارد مصرف کاهو و شربت سکنجبین که از سنت‌های پیشینیان است در ایام حساسیت های چشمی در فصول می‌تواند به رفع حساسیت و خارش‌های شدید چشمی کمک کند. همچنین اگر واکنش چشم شما زیاد باشد باید به چشم پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *