تاریخ انقضای لنز های تماسی

https://amirlenz.ir/
کاشت مژه برای افراد دارای لنز
بهمن ۲۷, ۱۳۹۹
جراحی کاشت لنز داخل چشمی یا ICL
جراحی کاشت لنز داخل چشمی یا ICL
بهمن ۲۷, ۱۳۹۹
همه

تاریخ انقضای لنز های تماسی

تاریخ انقضای لنز های تماسی

تاریخ انقضا لنز چشم در هر لنز متفاوت هست و به لنز طبی روزانه، ماهانه، فصلی و سالانه تقسیم بندی می شوند. در صورتی که کاربر پس از این مدت مشخص همچنان از لنز طبی خود استفاده کند به احتمال خیلی زیاد به چشم های او آسیب وارد خواهد شد.

تولید کنندگان لنزهای تماسی با توجه به نوع متریال و مواد به کار برده در ساخت لنز مدت زمان استفاده از آن را تعیین می کنند و پس از گذشت تاریخ مصرف لنز، دیگر تضمینی در خصوص ایمنی لنزهای طبی تماسی وجود نخواهد داشت.

با من در این مقاله همراه باشید تا در خصوص مدت زمان و تاریخ انقضا لنزهای چشمی بیشتر بدانیم.

تاریخ انقضای لنز چشمی

به طور کلی تمامی لنزهای چشمی (لنز رنگی زیبایی، لنز طبی بی رنگ، لنز طبی رنگی، لنز توریک) یک تاریخ انقضای مشخصی دارند که اگر پس از گذشت تاریخ انقضا لنز تعیین شده  همچنان از آن استفاده نمایید باعث آسیب های جبران ناپذیر چشمی خواهید شد.

یکی از عوارض ناشی از استفاده ی لنز تاریخ مصرف گذشته عفونت و زخم چشم است که در م,ارد حادتر باعث نابینایی هم خواهد شد.

علاوه بر اینکه به شدت استفاده از لنز تاریخ انقضا گذشته را منع می کنیم، خوابیدن با لنز چشم هم که در مقالات قبلی به طور مفصل به ان پرداخته ایم برای چشم بسیار خطرناک است و ممکن است لنز در چشم پاره شود یا داخل چشم گم شود و نیاز به جراحی پیدا کند.

با اینکه در حال حاضر لنز سیلیکون هایدروژل تولید شده است و تولیدکنندگان خوابیدن با آن ها را بلامانع می دانند اما با این حال باز هم خوابیدن با این نوع لنز ها را هم پیشنهاد نمی کنیم مگر در موارد ضروری.

انواع تاریخ انقضای لنز چشمی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتم لنزهای چشمی از نظر تاریخ انقضا به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • لنز چشمی روزانه: این نوع لنز ها از لحاظ سلامت و ایمنی بسیار مفید هستند که معمولا در پک های ۳۰ تایی (۱۵ جفت) به فروش می رسند.
  • برخی از لنزهای روزانه را می توانید تا یک هفته یا یک ماه استفاده کنید ولی برخی از آن ها باید پس از هر بار استفاده به دور انداخته شود و یک لنز طبی نو را جایگزین آن کنید که به آن ها لنز یک بار مصرف می گویند.
   لنزهای چشمی روزانه در انواع رنگی زیبایی، طبی بی رنگ و طبی رنگی وجود دارد.
 • لنز چشمی فصلی: این لنزها تاریخ انقضای ۳ ماهه دارند و پس از گذشت ۳ ماه از باز کردن پلمب آن باید لنز جدیدی را جایگزین آن کنید. البته در صورتی که تعداد دفعات استفاده تان از لنز کم و محدود باشد می توانید از آن تا ۶ ماه هم استفاده نمایید.
 • لنز چشمی سالانه: همانطور که از اسم این لنز ها پیداست، کاربر می تواند تا یک سال پس از باز کردن پلمب لنز از آن استفاده نماید و باید پس از یک سال استفاده حتمن لنز دیگری را جایگزین آن نماید.
 • لنزهای دو کانونی: اخیراً با پیشرفت های تکنولوژیکی، لنزهایی برای افرادی که به دو قدرت نوری متمایز نیاز دارند، وارد بازار شده است. آن ها به بیمار اجازه می دهند تا لنزهای خود را در موقعیت های مختلف از خواندن گرفته، تا کار با کامپیوتر و دیدن از فاصله دور، نگه دارند.

چگونه بفهمیم لنز چشم مان نیاز به تعویض دارد؟

دلایل متعددی وجود دارد تا شما لنز فعلی خود را به دور بیندازید و لنز جدیدی را جایگزین کنید که در ادامه به آن اشاره کرده ام

پایان تاریخ انقضای لنز چشمی

مهم ترین موردی که به شما هشدار می دهد باید لنز چشمی خود را تعویض نمایید تاریخ انقضای لنز طبی می باشد که پس از اتمام آن نباید دیگر از لنز استفاده نمایید.

لنزهای چشمی اگر پس از اتمام تاریخ انقضایشان مصرف شوند می توانند خسارت های جبران ناپذیزی برای چشم به همراه داشته باشد.

هر لنزی بر اساس ماندگاری و حالت آن دارای تاریخ انقضای مشخصی می باشد (روزانه، هفتگی، ماهانه، فصلی و یالانه) که پس از گذشت تاریخ اکسپایر یا تاریخ مصرف آن دیگر قابل استفاده نخواهد بود هر چند که در ظاهر مشکلی برای لنز پیش نیامده باشد.

لنز باعث ناراحتی و اذیت چشم می شود

از آنجایی که لنز طبی جایگزینی برای عینک طبی برای چشم های ضعیف و نمره دار می باشد در نتیجه باید راحتی بسیاری برای فرد داشته باشد. fبنابراین اگر با گذاشتن لنز طبی چشم تان اذیت شد باید به بررسی علت آن بپردازید.

به طور مثال وقتی تاریخ انقضا لنز چشم تمام می شود می تواند چشم را اذیت کند اما اگر هنوز تاریخ مصرف آن تمام نشده می تواند به دلیل خرابی لنز چشم باشد که باعث اذیت چشم می شود.

سطح لنز را به خوبی بررسی کنید اگر روی سطح آن خراش، لکه و.. مشاهده کردید، آن لنز دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

اما اگر روی سطح لنز چیزی دیده نشد ممکن است است به خاطر تجمع آلودگی باشد که قابل دیدن نیست و باعث اذیت چشم شما شده است.

لنز تان را داخل جالنزی با  محلول لنز تمیز بگذارید تا چند ساعتی داخل آن بماند  یا اینکه با مشورت پزشک یا اپتومتریست از قرص لنز استفاده کنید تا به خوبی لنز چشم تان ضد عفونی شود.

اگر با این روش هم همچنان لنز داخل چشم تان باعث ناراحتی شما شد می تواند به دلیل آسیب هایی باشد که با چشم قابل دیدن نیست و یا از محلول لنز نامرغوبی استفاده کرده اید که باعث خراب شدن لنز شما شده است و باید یک جفت لنز دیگری را جایگزین آن نمایید.

کدر شدن سطح لنز چشم

کدر شدن سطح لنز و تار دیدن معمولا برمی گردد به نگهداری و بهداشت لنز. اگر از لنز چشم تان به درستی مراقبت نکنید سطح آن دچار آلودگی های عمقی می شود.

اگر این اتفاق برای لنز شما پیش آمد سعی کنید با مایع لنز یا قرص لنز آن را به خوبی ضد عفونی کنید و به آهستگی با انگشت تان روی سطح لنز را تمیز کنید.

اگر با این کار باز هم با لنز دچار تاری دید هستید یعنی باید لنز دیگری را جایگزین لنز طبی خود نمایید زیرا تجمع باکتری ها باعث شده است لنز کیفیت خود را از دست بدهد و نتوانید با آن خوب ببینید.

تغییر شکل ظاهری در طول تاریخ انقضا لنز چشم

بعضی از افرا فکر می کنند فقط با خراش لنز  ناچار به تعویض لنز هستند در صورتی که اگر دچار خمیدگی و فرورفتگی شده باشد می تواند بسیار برای چشم خطر آفرین باشد.

حتی اگر با این وحود لنز طبی تان باعث آزار چشمی شما نمی شود باز هم نسبت به تعوض آن اقدام کنید چون باعث می شود باکتری ها و عوامل مضر خیلی سریع به آن نفوذ پیدا کند و به چشم آسیب بزند.

عدم محافظت از چشم در برابر اشعه UV

خوشبختانه لنزهای طبی که در حال حاضر تولید می شوند می تواند از چشم ها در برابر اشعه UV محافظت کند. اما اگر لنز طبی شما این ویژگی را ندارد و مدام در معرض این اشعه مضر هستید پیشنهاد می کنم حتمن لنز چشمی خود را تعویض نمایید.

تغییر شماره نسخه چشمی

اگر تمام موارد فوق را رعایت کردید و باز هم دیدید که لنز طبی شما باعث آزار و اذیت چشم های شما می شود این احتمال می رود که نمره ی چشم شما تغیییر کرده است و باید به پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید تا نمره ی چشم تان بررسی شود .

تغییر نمره ی چشم می تواند با این علائم همراه باشد: تاری دید، سر درد، خستگی چشم، احساس سنگینی روی پلک که باید نسبت به درمان و تغییر شماره ی چشم اقدام کنید.

استفاده مفید تا تاریخ انقضا لنز چشم

تا به اینجا به مواردی مثل عوارض استفاده از لنز تاریخ مصرف گذشته و زمان تعویض لنز طبی پرداختیم. در این بخش می خواهم توضیح بدهم که باید چه کارهایی انجام بدهیم و یا انجام ندهیم تا لنز طبی ما در زمانی که تاریخ انقضای آن تمام نشده سالم بماند.

ماندگاری و کیفیت لنزها چه لنز رنگی زیبایی، چه لنز طبی رنگی و یا لنز طبی بی رنگ در درجه ی اول همه به بهداشت و نگهداری درست از لنز بر می گردد..

برای اینکه لنز چشم طول عمر بیشتری داشته باشد و از هر نوع عارضه ی چشمی جلوگیری کنیم باید یکسری مراقبت ها و نکات را رعایت کنیم که به شرح زیر می باشد:

مراحل نگهداری از لنز چشمی در طول تاریخ انقضا

 • در مرحله ی اول قبل از اینکه لنز را داخل چشم بگذاریم بایذ دست هایمان را بشوییم و با حوله یا دستمالی که پرز می دهد دست هایمان را خشک نکنیم زیرا پرز به دست می چسبد و در هنگام لنز گذاشتن ممکن است وارد چشم شود.
 • شستشوی لنز حتما باید با مایع لنز باشد و نه هیچ ماده ی دیگری (شستشو لنز با آب، آب مقطر، آب جوشیده، سرم شستشو و… ممنوع است)
 • هر شب محلول داخل جالنزی را عوض کنید و داخل آن را تمیز نمایید. (از محلول لنز استفاده شده جدا خودداری کنید).
 • بهتر است هر چند وقت یک بار جالنزی خود را تعویض کنید تا از عفونت جلوگیری کنید.
 • بهترین دما برای نگهداری از لنز، دمای اتاق است از گذاشتن لنز در یخچال یا جاهای خیلی گرم خودداری کنید.
 • مراقب باشید هنگام لنز گذاشتن یا برداشتن ناخن شما با سطح لنز برخورد نکند.
 • استفاده از لنزهای برند و مورد تایید پزشکان که دارای مجوز بهداشتی است.
 • هرگز با لنز چشمی نخوابید
 • از رفتن به استخر، حمام یا اماکنی که ممکن است آب داخل چشم شما برود جدا خودداری کنید.
 • برای گذاشتن و برداشتن لنز می توانید از اپلیکاتور لنز گذار و لنز بردار کمک بگیرید.
 • اگر چشم تان دچار آسیب دیدگی( خراش، سوزش، عفونت و… ) شده است حتما لنز را از چشم تان خارج کنید و به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه ی مطلب

تاریخ انقضای لنز چشم تماسی بر اساس نوع و اندازه ی آن متفاوت است و به لنز روزانه، لنز هفتگی، لنز ماهانه، لنز فصلی و لنز ساالانه تقسیم می شود.

پس از گذاشت تاریخ انقضا لنز طبی به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کرد و باید لنز جدیدی را جایگزین آن کرد.

مواردی که به شما می گوید باید لنز جدیدی را جایگزین لنزتان کنید عبارتند از: پایان تاریخ انقضا لنز چشم ، ایجاد اذیت و ناراحتی چشم توسط لنز چشمی، کدر شدن سطح لنز چشم، تغییر شکل ظاهری لنز، عدم محافظت از چشم در برابر اشعه UV، تغییر شماره نسخه چشمی.

در طول مدت استفاده از لنز و تا پایان تاریخ انقضا لنز چشمی برای اینکه بتوانید مدت زمان بیشتری از لنز استفاده کنید و کیفیت آن حفظ شود، باید بهداشت لنز و موارد منع مصرف لنز را رعایت کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *