آیا بعد از جراحی لیزیک می توانم از لنز استفاده کنم؟

سوزش چشم
سوزش چشم
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹
جلوگیری از عفونت چشم برای کاربران لنز تماسی
جلوگیری از عفونت چشم برای کاربران لنز تماسی
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹
همه

آیا بعد از جراحی لیزیک می توانم از لنز استفاده کنم؟

لیزیک چشم لنز رنگی

اگر چه هدف از انجام لیزیک معمولا تصحیح نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم بوده و کاهش وابستگی به عینک و لنزها میباشد اما ممکن است بعد از جراحی لیزیک استفاده از لنز یا عینک نیاز باشد.

به طور مثال فردی که دارای عیوب انکساری بسیار بالا میباشد ، با انجام لیزیک به طور کامل درمان نمیگردد و اگر تکرار لیزیک نیز امکان پذیر نباشد ، ممکن است نیاز باشد بعد از جراحی لیزیک از لنز استفاده گردد. یا فردی که بیناییش با انجام لیزیک به طور کامل درمان شده است ، اما با بالا رفتن سن دچار پیرچشمی میگردد . این فرد ممکن است بخواهد به جای استفاده از عینک نزدیک بینی از لنز استفاده نماید.

نمونه دیگر، فردی است که بعد از لیزیک بینایی کامل به دست می آورد اما می خواهد از لنزهای آرایشی رنگی برای رنگ چشم خود، به صورت روزانه یا فقط برای موارد خاص استفاده نماید. به هر حال، خبر خوب این است که در اکثر موارد میتوان بعد از جراحی لیزیک از لنز استفاده نمود . اگر لنزها در هر دو چشم ، صرفا برای تصحیح بینایی استفاده می شوند، بسیاری از افراد معتقدند لنزهای رنگی و تماسی نمره دار قابل نفوذ اکسیژن (مانند لنزهای اسکلرال) و یا لنزهای هیبرید ، بینایی واضح تری نسبت به لنزهای نرم بعد از جراحی لیزیک ارائه خواهند داد.

با توجه به تغییر شکل سطح چشم بعد از لیزیک ، وضعیت لنز در چشم هایی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته اند می توانند چالش برانگیز باشند. به همین دلیل توصیه می شود جهت استفاده از لنز بعد از جراحی لیزیک با متخصصین چشم مشورت نمایید. ( اصول استفاده از لنز را در سایت نوآوران مطالعه کنید)

اکثر جراحان توصیه می کنند قبل از اینکه از لنز استفاده نمایید ، دو تا سه ماه بعد از جراحی لیزیک صبر کنید. در صورتی که نیاز به استفاده از لنز بعد از جراحی لیزیک وجود داشت ، با پزشک یا جراح در این زمینه مشورت نمایید. اگربعد از انجام جراحی لیزیک بینایی شما به علت عیوب انکساری مضر باقی مانده ، کمی تار گردید ، توصیه میشود به جای استفاده از لنز، از عینک به صورت نیمه وقت استفاده نمایید، این کار راه حل بهتری نسبت به استفاده از لنز میباشد. برای بینایی بهتر و راحتی بیشترمیتوانید از عینک های آنتی رفلکس استفاده نمایید تا از انعکاس های منحرف کننده ای که می تواند باعث ناراحتی شما و کاهش بینایی شبانه شما شود جلوگیری گردد.

اگر بعد از جراحی لیزیک به نور حساسیت پیدا کردید ، میتوانید از عینک های فتوکرومیک که به طور خودکار در نور خورشید تیره می شوند، استفاده نمایید. در نهایت، اگر سن شما بیش از چهل سال است و علائم پیر چشمی را دارید و بعد از جراحی لیزیک خواستار بینایی واضح تری هستید، عینک های با عدسی پیشرفته معمولا بهترین انتخاب هستند، حتی اگر از آنها به طور دائم استفاده نمیکنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *